Kavárna Slavia oslaví narození Josefa Čapka tematickým večerem

23.3.2023

Kavárna Slavia si připomene výročí narození Josefa Čapka. V den jeho narozenin, 23. března, uspořádá další kulturní večer, kdy představí krásku na Seině jeho očima. Právě v Paříži sbíral Josef Čapek inspiraci pro svoji tvorbu a spolu se svým bratrem zde rozepsali první verzi známého dramatu Loupežník. Byla však pro Josefa tak kouzelná, jak ji vnímáme my dnes? O tom se mohou návštěvníci přesvědčit na bohatém literárním večeru v podání čapkovského badatele Hasana Zahiroviće. Čapkův pohled přednesou herci Gabriela Filippi a Šimon Bilina. Francouzskou atmosféru dokreslí tradiční francouzské šansony v podání zpěváka Filipa Sychry.

Cena vstupenky: 150 Kč

Není žádným tajemstvím, že Kavárna Slavia byla epicentrem české kultury, kde se setkávali významní herci a spisovatelé minulého století. Mezi autory nechyběli ani bratři Čapkové, kteří se však často vydávali i za hranice Československé republiky. Právě Josef po studiích podnikl za „účelem dalšího uměleckého i literárního studia“ cestu do Paříže, která byla součástí původně tříletého plánu cestování po Evropě. Tehdejší centrum uměleckého světa však na Josefa podle jeho slov působilo rozporuplně:

„…Nedovedu přijímat lahodné výsledky zdejší kultury s naprostou důvěrou a poddajností, musím často protestovat, jsem násilněn, utlačuje mne někdy a já ji pro svou ubohou českou osobu odmítám. Psal jsem již do Prahy, že se nevrátím jako vznešený Pařížan a že nepřivezu do Prahy nejnovější vzorky.Chci říci, že nové francouzské umění je z větší části nesprávné a nemístné, nepoužitelné pro nás, a stejně tak literatura.

V Paříži Josef zhlédl mnoho galerií a výstav nejmodernějšího umění, mezi nimiž byla i výstava Nezávislých, která se do dějin výtvarného umění zapsala zejména velkou manifestací kubismu. „Podněty kubismu se u Čapka-malíře začaly silně projevovat až později. Zato výraznou, a dalo by se říci takřka životní inspirací mu byly návštěvy a studium sbírek etnografického muzea v Trocadéru,“ uvádí Hasan Zahirović a dodává: „právě z nich vzešlo o mnoho let později Umění přírodních národů, jeho poslední kniha.“

Josef Čapek byl opravdu tvůrce zvídavý, neustále hledající a jeho díla jsou i v současné době čtena, vystavována a interpertována. „Však se sami podívejme, kolik rodičů dnes čte svým dětem ikonické Povídání o pejskovi a kočičce, které Josef napsal pro svoji dceru Alenku, jež by letos oslavila 100 let,“ popisuje Hasan Zahirović.

Celý literární večer proběhne 23. března od 19 hodin pod taktovkou odborníka na dílo bratří Čapků Hasana Zahiroviće. Návštěvníci si během něj připomenou dílo Josefa Čapka, a také se dozví, jak ho v jeho tvorbě ovlivnila Paříž a jak se na ni díval. To vše v podání herců Šimona Biliny a Gabriely Filippi za poslechu francouzských šansonů v podání zpěváka Filipa Sychry.  Vstupenky na literární večer jsou dostupné na kulturním portálu GoOut.net.

O KAVÁRNĚ SLAVIA

Kavárna Slavia je známá pražská kavárna, která se nachází na pravém břehu Vltavy naproti Národnímu divadlu na nároží Národní třídy a Smetanova nábřeží v Paláci Lažanských na Starém Městě v městské části Praha 1. Z jejích velkých oken je výhled na Pražský hrad, Vltavu, Petřínskou rozhlednu a Malou Stranu.

Kavárna Slavia je jednou z nejstarších a nejznámějších uměleckých kaváren na světě. Zpočátku do ní chodili hlavně herci, tanečníci, operní zpěváci a režiséři z Národního divadla. Později si ji oblíbili i spisovatelé a malíři z různých tvůrčích skupin jako Devětsil, Skupina 42 a další. Kavárna také přitahovala i levicové spisovatele z celého světa, kteří přijížděli v padesátých a šedesátých letech na pozvání Československého svazu spisovatelů.

Více informací je možné najít na: https://www.cafeslavia.cz/cs/