Tip na výlet - Památník Zámeček - Pardubice

13.2.2023 – 13.2.2024, 23:59

Památník Zámeček uchovává vzpomínku na oběti padlé během druhé světové války.

Nachází v jihovýchodní části Pardubic, na území bývalé obory, která náležela k honosné Larischově vile. Je tvořen pietním místem s pomníkem a budovou muzea s expozicí. Ta zde byla otevřena v roce 2021 a má za cíl uchovat vzpomínky na oběti Heydrichiády na Pardubicku. Nastíní vám zde tragické události a smutnou historii, na kterou se nesmí zapomínat.

Každý by se měl s těmito událostmi seznámit a vzít si z nich ponaučení pro současnost a budoucnost. Památník by měl navštívit každý, kdo cítí hrdost k vlasti a hrdinům tehdejší doby. Člověk si zde uvědomí, že naše svoboda byla v minulosti krutě vykoupena a rozhodně nebyla zadarmo. Stála mnoho životů nevinných lidí, ale i hrdinů, kteří neváhali a obětovali svůj život za svobodu. Na tomto místě se ponoříte do tragických příběhů těch, kteří se dokázali postavit zlu.  Expozice je zapuštěna do země a je koncipována jako okružní. Součástí výstavy je krátký úvodní film zachycující přerod prvorepublikové atmosféry do nacistického teroru s unikátními dobovými obrazy z Pardubic. Dále zde naleznete předměty dochované z popraviště, fotografie přibližující ženevské konvence a krátké filmy se svědectvími přeživších či pamětníků.

Památník se nachází na místě bývalého nacistického popraviště. Tím se během chvíle po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha stala cvičná střelnice. Během 18 dní v měsících červnu a červenci 1942 zde bylo popraveno 194 osob pardubickým gestapem. V současnosti je na místě popraviště žulový pomník, jehož autorem je architekt Karel Kalvoda. V roce 1978 bylo pietní místo prohlášeno za národní kulturní památku.

https://www.zamecek-memorial.cz/