Magie místa. Výstava z cyklu Projekty. Výstavní projekt Asociace profesionálních fotografů České republiky

21.4.2023, 18:00 – 31.5.2023, 18:00

Galerie 4 představí kolektivní výstavu fotografií z cyklu „Projekty“ realizovanou ve spolupráci s Asociací profesionálních fotografů ČR.

Autoři v ní zachycují mnohotvárnost tématu místa a skrze osobní výpovědi nabízejí vhled do vlastního uvažování o tématu. Jejich díla potlačují prvotní popisnost a vyzdvihují atmosféru, magičnost, tajemnost, příběhovou linii a možnost hlubšího zkoumání skrytých významů.

V závislosti na roli autora výstavou prostupují tři různé přístupy.

V tom prvním figuruje autor jako svědek atmosféry, kterou v určitém místě nalézá a následně zvěčňuje. Autorovo oko reaguje na záblesk energie spojené s místem známým, ale i zcela cizím.

U druhého přístupu se autor stává součástí místa a jeho spolutvůrcem – s místem vnitřně koresponduje, zároveň však k dokreslení atmosféry využívá své zásahy.

Třetí přístup nechává autora vyniknout jako tvůrce místa a jeho atmosféry. Skrze autorovy vlastní myšlenky či představy vzniká místo nové a osobní.

Zastoupení autoři

Marian Beneš, Kristýna Boleslav, Michael Borek, Dorothea Bylica, Miloš Fic, Jaroslav Fišer, Jiří Hanke, Jiřina Hankeová, Jan Hausner, Richard Horák, Jiří Hřebíček, Josef Husák, Hana Janíčková, Rudolf Jung, Marek Koliha, Kryštof Korč, Vladimíra Kotra, Mária Kudasová, Vladimír Kysela, Zdeněk Lhoták, Andrea Thiel Lhotáková, Jina Nebe, Pavlína Novotná, Matyáš Páleníček, Jan Pohribný, Miloš Sedláček, Marek Christian Schackwitz, Kateřina Sovová, Jan Sucharda, Petr Štěpán, Jiří Tondl, Miroslava Trusková, Radek Uhlíř, Stanislav Zela

Kurátoři výstavy

Vladimír Kysela – fotograf, člen Asociace profesionálních fotografů
Petr Štěpán – fotograf, člen Asociace profesionálních fotografů

Vernisáž v pátek 21. dubna 2023 od 18 hodin za účasti zástupců Asociace profesionálních fotografů.
Výstava potrvá do 31. května 2023

Galerie 4 – galerie fotografie, p. o., Františkánské náměstí 1, Cheb
E/ [email protected] | W/ www.galerie4.cz | FB/ Galerie 4 Cheb
Otevírací doba: ÚT – NE 10:00–18:00