Za dveřmi - Divadlo na Vinohradech

Pátek, 26.04.2024 19:00 | další termíny

Je vhodná volba emigrovat, oprostit se od svých kořenů, nebo je má člověk kultivovat a narážet přitom na neustálé existenční problémy? Hra se zamýšlí nad českou historií a tím, jak staré události, vztahy a vazby determinují životy současné generace.

Za dveřmi - Divadlo na Vinohradech
  • Adresa:
    Náměstí Míru 1450/7
    Praha 2 120 00

Jeden pražský dům, několik generací jedné rodiny. Rodina je za druhé světové války, za totality a stejně tak i dnes odsunutá do několika málo pokojů ve vlastním domě, který okupují cizí lidé.

V současnosti musí mladý pár, Anna a její muž, pronajímat dům turistům přes AirBnb, aby splatili hypotéku na rekonstrukci domu. Jejich manželství se vzhledem k napjatým okolnostem ocitá v bouřlivé fázi. A k tomu se v domě ubytuje Annin bývalý spolužák a přítel David, který se právě vrátil z Hongkongu...

O několik desetiletí dřív se Annin pradědeček Josef potýká s jinou okupací v domě: je rok 1939 a do domu se nastěhoval německý důstojník a Josef musí chránit své dcery. A historie má nepříjemnou tendenci se opakovat. Při osvobozování Prahy se do domu nastěhují ruští vojáci. Po komunistickém puči do domu zase stát nastěhuje nevítané nájemníky, kteří neplatí činži. Vnější politické vření se přelévá i do domu a jádra rodiny: Josefovy dcery Týna a Bětka se ocitají každá na jiném pólu politického spektra a vztah mezi nimi se vyostřuje.
Za dveřmi je cizí element, za dveřmi se dějí větší dějiny. Pro každou generaci téhle rodiny je dům závazek i výzva, v každé generaci jsou dům i rodina okupovány a v každé generaci musí Josef, Týna, Běta, Marie a Anna volit, jestli zůstat v domě za cenu útisku, nepohodlí, osobní nesvobody, anebo dům opustit a odpoutat se od tradic a rodinného dědictví. Je vhodná volba emigrovat, oprostit se od svých kořenů, nebo je má člověk kultivovat a narážet přitom na neustálé existenční problémy?

Hra se zamýšlí nad českou historií a tím, jak staré události, vztahy a vazby determinují životy současné generace.

V české premiéře uvedeme hru talentované mladé dramatičky na Studiové scéně v květnu 2019.

Tvůrci
Režie: Barbora Mašková
Dramaturgie: Vladimír Čepek
Scéna: Karel Čapek
Kostýmy: Tereza Vašíčková
Hudba: Jakub Borovanský

Obsazení
Anna -  Jana Kotrbatá 
Josef  - Pavel Rímský 
Slávek -  Ondřej Kraus 
David -  Daniel Bambas 
Týna -  Andrea Elsnerová 
Bětka -  Tereza Terberová 

Termíny