Divadlo Spejbla a Hurvínka

7. srpen 2023, 10:47
Divadlo Spejbla a Hurvínka

Hrajeme pro děti i dospělé.
Zřizovatelem Divadla S+H je Hlavní město Praha.
Spejbl a Hurvínek jsou držiteli ceny Thalie.

Spejbl

Loutku údajně podle náčrtku prof. J. Skupy vytvořil a vyřezal plzeňský řezbář Karel Nosek v letech 1919/1920. Datum Spejblova debutu není přesně známo, došlo k němu někdy na podzim roku 1920 na scéně „Loutkového divadla feriálních osad“ v Řemeslnické besedě v Plzni. Spejbl vystoupil jako partner oblíbeného plzeňského Kašpárka v přídavku dětského představení.

Hurvínek

Jako osobitou variantu Spejbla (obohacenou např. o pohyblivé oči) ho pro prof. J. Skupu vyřezal synovec Karla Noska, tehdy ještě modelář Škodových závodů v Plzni, Gustav Nosek. Hurvínek vstoupil poprvé na scénu 2. 5. 1926 v zábavném přídavku večerního představení komedie Rudolfa Nešvery „Počestný dům“ na scéně LDFO v Řemeslnické besedě v Plzni.

Mánička

Podle návrhu prof. Skupy a za výtvarného přispění Jiřího Trnky ji vyřezal Gustav Nosek. Poprvé účinkovala 19. dubna 1930 při premiéře „Hurvínkovy jarní revue“ (později uváděné pod názvem „Revue z donucení“). První interpretkou Máničky byla Anna Kreuzmannová, od roku 1945 Božena Weleková, roku 1967 převzala tuto roli Helena Štáchová. Dnes Mánička hovoří hlasem Marie Šimsové. Po několika výtvarných variantách se ustálilo používání loutky podle návrhu Zdeňka Juřeny.

Paní Kateřina Hovorková alias Bábinka

V roce 1971 ji podle návrhu Zdeňka Juřeny vyřezal Ivan Moravec. Definitivní podobu dostala až po svém prvním vstupu na scénu, po premiéře hry „Past na Hurvínka“ (12. září 1971 v Pardubicích). Vznikla z iniciativy Heleny Štáchové a autorského podílu Miloše Kirschnera jako ženský protějšek Spejbla. Spolu s Máničkou tvoří herecké protihráče S+H. Obě ženské role interpretovala Helena Štáchová a po ní obě úlohy převzala Marie Šimsová.

Žeryk

Loutku vytvořil opět Gustav Nosek. Pes Žeryk se publiku poprvé představil, spolu s Máničkou, při premiéře „Hurvínkovy jarní revue“ („Revue z donucení“) 19. dubna 1930. Žerykovu interpretaci obstarával až do roku 1938 Gustav Nosek, tehdy člen Skupova profesionálního souboru. Tu po něm převzal František Flajšhanz a po jeho odchodu z divadla Miroslav Černý. Až do roku 2013 ztvárňoval Žeryčka Miroslav Polák. Současný interpret Ondřej Lážnovský přešel postupně od Žeryčka k našim hlavním hrdinům vedle Martina Kláska a tak se Žeryčka ujala Zita Morávková a také Michal Šturman.  Haf!

Divadlo Spejbla a Hurvínka

adresa: Dejvická 38, 160 00 Praha 6

www.spejbl-hurvinek.cz

14.6.2024, 10:00 – 11:15
Příběh o jednom zamotaném víkendovém odpoledni, ze kterého jde hlava kolem nejen Hurvínkovi, Máničce, panu Spejblovi a paní Kateřině,... více