Centrum tradičních technologií Příbor

20. duben 2024, 20:25
Centrum tradičních technologií Příbor

CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií) Pobočka Muzea Novojičínska v Příboře zaměřená na výzkum a prezentaci archaických technologií – zejména na zpracování přírodních a odpadových materiálů v minulosti.

CETRAT návštěvníkům nabízí stálou expozici „Zaniklý svět rukodělné výroby“, která je věnovaná tradičním technologiím zpracování přírodních materiálů. Ve čtyřech sálech mohou příchozí shlédnout celou řadu svébytných technik, které byly využívány v tradičním lidovém prostředí.

V prvním sále se nachází expozice věnovaná příborským papučím zhotovovaným archaickou technikou pletení na formě.
V druhém sále je představeno historické získávání nití na textilní výrobu v širokých souvislostech. Zde je k vidění vedle mnoha dalších zajímavostí i skutečná košile zhotovená z kopřiv.

Třetí sál je ve znamení rozmanitých přírodnin, které člověk v minulosti zužitkovával. Pozornosti zcela jistě neunikne klobouk z choroše, pařezová nádoba, košíky z kořenů, trávy a ostružiníku, ošatka z orobince, čepice z vlákna borového jehličí, krajka z vlasů, slámy či koňských žíní a mnohé další.

Celá expozice je zakončena interaktivním experimentáriem, ve kterém si návštěvníci mohou velké množství rukodělných technik pod vedením zkušené lektorky vyzkoušet.

Expozice „Zaniklý svět rukodělné výroby“ je o vztahu člověka k přírodním surovinám, o touze přetvářet věci ke svým potřebám a poskytuje mnohá zamyšlení o vyčerpatelnosti a obnovitelnosti přírodních zdrojů. CETRAT tak tvoří ideální místo pro chvilku odpočinku od moderních technologií a také vytváří prostor pro poučení a inspiraci ve zkušenostech našich předků.

Centrum tradičních technologií Příbor

adresa: Lidická 50, 742 58 Příbor
telefon: +420 556 725 191
e-mail: [email protected]
facebook: @cetratpribor
instagram: @cetratpribor
facebook: @muzeumnovojicinska
instagram: @muzeum.novojicinska

YouTube kanál Muzeum Novojičínska

www.muzeumnj.cz

29.6.2024, 9:00 – 16:00
První ročník akce zaměřené na prezentaci fenoménu „oživlé historie“. více
20.7.2024, 15:00 – 21.7.2024, 2:00
Dovolujeme si vás pozvat na odpoledne s pivní ochutnávkou a letní večer na Prchalově. Akce se uskuteční 20. 07.2024 na místním hřišti. více
4.6.2024 – 31.3.2025, 23:59
Výstava věnovaná historickým formám svícení a rozdělávání ohně je postavena na muzejních sbírkových předmětech a experimentech... více