Ve čtvrtek začínají Dny evropského filmu; zvou na zavedená jména i objevy filmového světa

3. duben 2024, 21:10
Ve čtvrtek začínají Dny evropského filmu; zvou na zavedená jména i objevy filmového světa

Ve čtvrtek 4. dubna začíná v Praze, Brně a Ostravě 31. ročník festivalu Dny evropského filmu (DEF), který přináší pestrý výběr tří desítek nejaktuálnějších cenami ověnčených filmů věhlasných režisérů i svěží debuty. Diváci se mohou těšit na komedie, dramata, animované i dokumentární filmy. Festival zahájí výstřední filmový portrét světoznámého malíře Salvadora Dalího Daaaaaalí! v režii Quentina Dupieuxe. Dále program nabízí například animovaný film oscarového režiséra Fernanda Trueby Zastřelili pianistu, vítězný film loňského ročníku MFF Karlovy Vary Blažiny lekce, nový dokumentární film Wima Wenderse Anselm, oceňovaný debut Miky Gustafson Ráj v plamenech nebo dokument o udržitelné módě Fashion Reimagined. Pro nejmenší diváky je na programu například animovaný film Čtyři duše kojota. „Každoročně se snažíme do českých kin přinést výběr mezinárodně oceňovaných filmů, které se vesměs do běžné kinodistribuce nedostanou. Zároveň představujeme pestrý výběr nejrůznějších témat evropských filmařů, ať už se jedná o mezilidské vztahy, pohledy do historie nebo palčivé problémy současnosti,“ doplňuje dramaturg festivalu Šimon Šafránek.

Festivalový program, který většinu filmů nabídne v české premiéře, je rozdělen do pěti tematických sekcí: soutěžní sekce Poprvé uvádí silné debutové snímky, druhá soutěžní sekce Film & hudba láka na pestrý výběr filmů, ve kterých prim hraje hudba, a sekce Panoráma přináší snímky filmových matadorů. V sekci Pocta se festival tentokrát zaměřil na tvorbu režisérky a scenáristky Jessicy Hausner, která se osobně festivalu zúčastní a mimo jiné uvede její nejnovější film Club Zero. Sekce Živá planeta je tradičně věnována ekologii a přírodě.

I v letošním roce je pro návštěvníky festivalu připraven bohatý doprovodný program, který nabízí nejrůznější diskuze, projekce pro seniory a pro školy, semináře pro filmové profesionály i dílny animace pro děti.

Všechny filmy jsou uváděny s českými a anglickými titulky. Hlavní část Dnů evropského filmu proběhne od 4. do 9. dubna v Praze v kinech Světozor, Edison Filmhub a v kině Přítomnost, v Brně pak v kině Art. Ostravské části festivalu bude patřit od 4. do 10. dubna Minikino. Od 10. do 14. dubna nabídne festivalové filmy další desítka kin v České republice. Slavnostní vyhlášení vítězů soutěžních sekcí se uskuteční 9. dubna. Vstupenky a program jsou k dispozici na www.eurofilmfest.cz.

Mladí filmaři boří staré pořádky

Hlavní soutěž Dnů evropského filmu je letos vyhrazena silným debutovým snímkům mladých tvůrců. V sekci Poprvé nabídne šestici filmů. Od režisérky Miky Gustafson ze Švédska představí festival film Ráj v plamenech (Paradise is Burning), v němž se dospívající Laura pečující o dvě mladší sestry střetne s autoritou ústavu sociální péče. Debutující maďarská režisérka Katalin Moldovai zase ve filmu Bez dechu (Without Air) sleduje příběh učitelky literatury, jež doporučí studentům příběh o vztahu básníků Arthura Rimbauda a Paula Verlaina a vzápětí je rodiči obviněna z homosexuální propagandy. O festivalovou cenu se dále uchází i romantická gangsterka Omar Jahoda (The King of Algiers) režiséra Eliase Belkeddara s francouzskými herci Redou Katebem a Benoitem Magimelem. Titulní gangster Omar patří do staré školy. Po vyhnání z Francie nachází útočiště ve městě Alžíru, kde se s věrným kamarádem schovává v honosné vile s kufrem plným kokainu. Další z debutantů na DEF je islandská režisérka Ninna Pálmadóttir, jejíž film Samota (Solitude) přináší příběh netradičního přátelství starce a desetiletého chlapce. Film snímal slovenský kameraman Dušan Husár (BANGER.). Superpozice (Superposition) dánské režisérky Karoline Lyngbye nabídne příběh rodiny, jež energii do života i vztahu nachází v divočině u jezera mimo veškerou civilizaci. Šťastně a vesele (Family Time), kterou natočila finská režisérka Tia Kouvo, má v hledáčku rovněž rodinné vztahy, s humorem líčí vánoční setkání tří generace jedné rodiny.

V hlavní roli hudba

Dokumentární, hrané i animované filmy o hudbě uvede soutěžní sekce Film & hudba, jejímž hlavním tahákem je očekávaný film režisérky Katii de Vidas Peter Doherty: Cizinec ve vlastní kůži (Peter Doherty: Stranger in My Own Skin). Anglický hudebník a básník, frontman jedné z nejúspěšnějších anglických kapel prvního desetiletí milénia The Libertines, se v dokumentu zpovídá ze svých démonů a vzpomíná na dlouhý boj, který svedl se závislostí na drogách. Fanoušci Petea Dohertyho se mohou těšit na speciální projekci v pražském Paláci Akropolis, které se Doherty osobně s režisérkou filmu zúčastní a krátce vystoupí. Další snímek sekce, švýcarsko-portugalský film Manga d‘Terra, je muzikálem z lisabonského předměstí, kde se ocitá dvacetiletá Kapverďanka Rose pokoušející se v portugalském hlavním městě vydělat dost peněz na to, aby zabezpečila své dvě děti. Objevitel „Madonny Madridu“ Penélope Cruz a držitel Oscara za film Belle epoque (1992), španělský režisér Fernando Trueba, je spoluautorem animovaného snímku Zastřelili pianistu (They Shot the Piano Player), v němž se prolíná historie žánru bossa nova se společensko-politickými událostmi 60. a 70. let v totalitními režimy sužovaných zemích Jižní Ameriky. Hudebníka José Gonzáleze ve filmu Tygr v ráji (A Tiger in Paradise) sledoval švédský režisér Mikel Cee Karlsson, který natočil fascinující surrealistický film na pomezí fikce a dokumentu. Do řeckého prázdninovém resortu a práce animátorů zavede diváky film Animal režisérky Sofia Exarchou. V nevšedním portrétu světoznámého malíře Salvadora Dalího Quentina Dupieuxe Daaaaaalí! se realita míchá s fantazií a režisér divákům servíruje příběh stejně originální, jako jsou obrazy surrealistického mistra. Divácký zážitek umocňuje hudba elektronického hudebníka Thomase Bangaltera (Daft Punk). Film Daaaaaalí! distribuuje společnost Film Europe a festival jej uvádí v české předpremiéře.

Legendy filmového plátna

Festivalová sekce Panoráma přinese snímky, pod nimiž jsou naopak podepsáni zkušení a festivalovými cenami ověnčení režiséři. Autor jednoho z nejslavnějších filmů 80. let Nebe nad Berlínem, již 78letý Wim Wenders, portrétuje ve svém novém dokumentu Anselm neoexpresionistického malíře a sochaře Anselma Kiefera spíše formou eseje než klasického životopisu. Italská režisérka Alice Rohrwacher, známá i u nás magickým snímkem Šťastný Lazzaro oceněným v Cannes, líčí v dobrodružné komedii Chiméra (La Chimera) příběh dalšího ze svých bizarních hrdinů – Arthur je člen italské bandy vykradačů hrobů obdařený mimořádnou schopností rozpoznat místa, kde se ukrývají staré etruské poklady. V sekci Panorama bude promítnut také vítězný film loňského MFF Karlovy Vary Blažiny lekce (Blaga´s Lesson). Drama bulharského režiséra Stefana Komandareva vypráví o bývalé učitelce v důchodu, která naletí podvodníkům na telefonu a přijde o celoživotní úspory – a tak se rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou. Místo oslavy výročí svatby hledá dávné a vzrušující mládí hlavní hrdinka filmu Výročí v Římě (Rome) režiséra Niclase Bendixena. Aby se dočkali slunce (That They May Face the Rising Sun) irského režiséra Pata Collinse je lyrickou adaptací stejnojmenného románu Johna McGaherna, který se odehrává na irském venkově 80. let minulého století a kam není lehké po letech strávených ve městě zapadnout. Věříme ve 21. století v nadpřirozené schopnosti? O tom ví své teprve patnáctiletá dívka, po které chce její okolí po tragických událostech pomoc ve filmu Holly belgické režisérky Fien Troch. S celou řadou ocenění zamíří na festival film tureckého režiséra Nuri Bilge Ceylana Unavená naděje (About Dry Grasses) o vesnickém učiteli, který doufá v přeložení do Istanbulu. Tváří v tváří reálnému životu se musí popasovat i začínající učitelka matematiky ve filmu německého režiséra Ilkera Çataka Sborovna (The Teacher’s Lounge). Naopak groteskní výpověď o době, jíž vládne TikTok a divoký kapitalismus, nabídne snímek rumunského režiséra Radu Judeho Od konce světa nic dobrého nečekejte (Do Not Expect Too Much From The End of the World). Historické drama Kos režiséra Pawla Maslona zavede diváky do Polska roku 1794, kde je připravováno povstání proti Rusům. A na cukrovarnickou plantáž kdesi ve východní Indii na sklonku nizozemské koloniální nadvlády pozve film Sladké snění (Sweet Dreams) nizozemské režisérky Eny Sendijarević.

Pocta Jessice Hausner

V sekci Pocta se festival tentokrát zaměří na tvorbu vídeňské rodačky Jessicy Hausner. Scenáristku a režisérku proslavil film Lurdy s hvězdnými francouzskými herečkami Sylvií Testud a Léou Seydoux, který v roce 2009 zvítězil na festivalu v Benátkách. Její novinka Club Zero s Miou Wasikowskou v hlavní roli je syrovým a velmi aktuálním thrillerem o zničující síle autority. Film bude uveden v české předpremiéře, následně jej uvede do distribuce společnost Aerofilms. DEF přiblíží ještě další dva snímky Jessicy Hausner: trpký příběh dospívající dívky Lovely Rita (2001) a mysteriózní hororové drama Hotel (2004) odehrávají se v odlehlém alpském hotelu a okolních hlubokých lesích. Součástí festivalu bude také masterclass vedená Jessicou Hausner, která je připravována ve spolupráci s edukativní platformou Cinergy. Partnerem sekce je Kancelář Kreativní Evropa MEDIA. Kancelář v České republice zastupuje program Evropské unie, který podporuje evropskou kinematografii a audiovizuální průmysl.

Ekologie a příroda

Poslední ze sekcí DEF je věnována filmům zasvěceným ekologii a vztahu člověka k přírodě. Sekce Živá planeta přinese animované dobrodružství ze severoamerických stepí film Čtyři duše kojota (Four Souls of Coyote) maďarského režiséra Árona Gaudera, ve kterém se na posvátném místě potkávají potomci původních obyvatel, aby se postavili chamtivým naftařům. Nebo britský dokument Fashion Reimagined, v němž režisérka Becky Hutner sleduje počínání módní návrhářky Amy Powney, která své kolekce navrhuje v souladu s principy udržitelné módy a s ohledem na životní prostředí. Další z filmů, který je satirickou obžalobou lidské chamtivosti a naivity, zavede diváky do stepi v ukrajinské chersonské oblasti, kde se mladý biolog snaží ochránit sviště a stane se svědkem zločinu. Snímek Redakce (The Editorial Office), který natočil Roman Bondarchuk, vznikl v ukrajinsko-německo-slovensko-české koprodukci. Futuristický film polského režiséra Piotra Biedrońa Poslední jiskra naděje (The Last Spark of Hope) přináší vizi Země, která je po klimatických válkách zničená a takřka neobydlená. Nejmenší diváci jistě ocení animovaný film Kateřiny Karhánkové a Alexandry Májové Mlsné medvědí příběhy: Na pól!. Sekce Živá planeta vznikla díky podpoře Evropské unie, která stejně jako pořadatelé DEF fandí ochraně naší planety pro její zdravou budoucnost.

Dny evropského filmu – doprovodný program

Filmoví ale i hudební fanoušci se mohou těšit na setkání s režisérkou Jessikou Hausner, jejíž retrospektivu festival uvádí, a také s Peterem Dohertym a režisérkou filmu Peter Doherty: Cizinec ve vlastní kůži Katiou de Vidas. Dále proběhnou čtyři pořady z cyklu Aleše Stuchlého Mentální hygiena, konkrétně u příležitosti projekcí filmů v Edison Filmhub Blažiny lekce, Daaaaaalí!, Ráj v plamenech a Unavená naděje. Projekci filmu Fashion Reimagined v Praze doplní rozhovor s uznávaným českým módním návrhářem Jiřím Kalfařem. Beseda slibuje inspirativní pohled do budoucnosti módy spojené s odpovědným postojem k životnímu prostředí a ochraně zvířat. V kině Světozor zpestří projekci Samota diáky cestovatelky Veroniky Jiříčkové, která se vypravila na cestu po Islandu na koloběžce a také účast kameramana Dušana Husára. Snímek Redakce osobně uvede jedna z producentek Dagmar Sedláčková. O festivalovém víkendu jsou pro děti v pražských kinech Světozor a Přítomnost připraveny dílny animace po filmech Čtyři dny kojota a Mlsné medvědí příběhy: Na pól!.

V brněnském Kině Art doplní projekci filmu Daaaaaalí! beseda s kurátorkou Galerie TIC a vysokoškolskou pedagožkou Marikou Kupkovou a na film Sborovna naváže beseda věnovaná tématu vyhoření v zaměstnání s psychology Kateřinou Ingrovou a Peterem Zachem.

V ostravském Minikině odborný úvod před projekcí filmu o Anselmu Kieferovi obstará malíř a vysokoškolský pedagog Daniel Balabán a po snímku Blažiny lekce se mohou diváci zúčastnit diskuse s praktickými radami, jak se bránit tzv. šmejdům. Hosty besedy budou Gabriela Fialová, ředitelka inspektorátu Česká obchodní inspekce - Inspektorát pro Olomoucký a Moravskoslezský kraj, a Pavel Schweiner z projektu E-Bezpečí.

Součástí doprovodného programu jsou projekce pro seniory a pro základní a střední školy a již čtrnáctým rokem rovněž tradiční seminář pro kinaře KINO 2024, zaměřený tentokrát na práci s publikem a PR.

Festivalové ceny

DEF je již třetím rokem soutěžním festivalem a uděluje hned několik cen. V hlavní soutěži debutů bude rozhodovat porota, ve které zasednou herečka a kurátorka projektu Terapie sdílením Ester Geislerová, ředitel a spoluvlastník artové distribuční společnosti Aerofilms a spoluvlastník a provozovatele kin Aero, Světozor, Oko a Bio Central Ivo Andrle a producent Jakub Jíra. DEF dále ocení nejlepší hudební film letošního ročníku. V porotě zasedne finský filmový režisér a scénárista a vítěz loňské soutěže DEF Einari Paakkanen, dále hudebník David Žbirka a slovenská zpěvačka a herečka Alžbeta Ferencová, známá jako Zea. Dalším oceněním je Cena diváků LUX, která je udělována Evropským parlamentem ve spolupráci s Evropskou filmovou akademií. O vítězném filmu mohou hlasovat diváci do 14. dubna na luxaward.eu/cs/ a vyhrát účast na slavnostním vyhlášení v Bruselu. Autorem filmových cen je šperkař Zdeněk Vacek. 

 

 

Hlavní část Dnů evropského filmu se uskuteční od 4. do 9. dubna v pražských kinech Světozor, Edison Filmhub Praha a Přítomnost, v brněnském kině Art a v ostravském Minikině. Festival v regionech proběhne od 10. do 14. dubna v kinech v Boskovicích (Panorama), Červeném Kostelci (Kino Luník), Havířově (Kino Centrum), Hradci Králové (Bio Centra), Jablonci nad Nisou (Kino Junior), Šumperku (Kino Oko), Vrchlabí (Kino Střelnice), Vyškově (Kino Sokolský dům) a ve Znojmě (Kino Svět).