Retrospektivní výstava Bořka Šípka v Tančícím domě představí stěžejní díla posledních 20 let i začátku jeho tvorby

7. říjen 2015, 8:29
Retrospektivní výstava Bořka Šípka v Tančícím domě představí stěžejní díla posledních 20 let i začátku jeho tvorby

Umělecká galerie Art Salon S v Tančícím domě uvádí retrospektivní výstavu českého výtvarníka, designéra a architekta Bořka Šípka s názvem Out Of Limits. V nově zrekonstruovaném druhém patře Tančícího domu bude ve velkolepé instalaci představeno téměř 200 děl od skleněných uměleckých objektů až po designové kousky nábytku, které Bořek Šípek vytvořil během posledních 20 let. Součástí výstavy budou také díla z období začátků jeho tvorby či váza s názvem Neuchopitelný šípek, kterou pro Bořka Šípka navrhl bývalý český prezident Václav Havel.

Baví mě dávat věcem duši, vytvářet ze zdánlivě podřadných a často jen praktických objektů naše hodnotné partnery. Objekty s duší nás oslovují a provokují k reakci - můžeme je nesnášet, odsoudit nebo obdivovat, milovat či se jich zmocnit. Mohou se stát doprovodem našeho každodenního i svátečního života,” popisuje výstavu Bořek Šípek.

Návštěvníci výstavy budou moci zhlédnout rozmanitou rodinu objektů – vázy, mísy, karafy, skleničky, lustry, porcelánové hrnečky, misky, talíře, židle, křesla, stoly, skříně, knihovny, lampy či svícny, které mají svou vlastní existenci, svůj charakter, jenž spojuje a drží pohromadě jejich autor, Bořek Šípek. Jedním z nejcennějších děl výstavy Out Of Limits je skleněná váza s názvem Neuchopitelný šípek. Vázu, připomínající stonek šípku hustě posetý trny, navrhl v roce 2004 Václav Havel. Nákres vázy daroval Bořkovi Šípkovi k jeho 55. narozeninám, který v době Havlovi prezidentské funkce pracoval pro Pražský hrad. Sedm let poté Bořek Šípek vázu podle návrhu Václava Havla vyrobil v limitované kolekci sedmi kusů. Návštěvníci výstavy budou moci vidět čtvrtý a poslední neprodaný kus z celkových sedmi.

Bořek Šípek je známý především jako sklářský́ výtvarník a hradní architekt prezidenta Václava Havla, je však také autorem rozličných kusů nábytků, ať už jsou to židle, křesla, pohovky, knihovny nebo kabinety. Na své výstavě Out Of Limits v Tančícím domě vystaví sérii dýhovaného intarzovaného nábytku, k jehož tvorbě byl autor inspirovaný řeckou a aboridžinskou mytologií.

Výstava Out Of Limits bude ve v galerii Art Salon S Tančící dům k vidění do 28. 2. 2016. Vstupné je 90 Kč pro dospělé a 50 Kč pro studenty a seniory.

O autorovi

Výtvarník, architekt a designér Bořek Šípek (1949) se od počátku své tvorby věnuje práci se sklem. První zkušenosti získal od svého poručníka, sklářského výtvarníka René Roubíčka. V roce 1968 odešel Šípek do Německa, kde vystudoval architekturu a filozofii. Po přesídlení do Nizozemí se začal zabývat návrhy nejrůznějších staveb a interiérů. První výrazné úspěchy zaznamenal Bořek Šípek počátkem osmdesátých let, kdy se o jeho práci začaly zajímat světoznámé společnosti. Po návratu Šípka do vlasti se stal – v duchu své původní sklářské profese –spoluzakladatelem dnes již slavné sklářské firmy Ajeto s dílnami v Novém Boru a Lindavě. Zároveň začal vykonávat funkci hlavního architekta Pražského hradu a stal se jediným výtvarníkem, který po Josipu Plečnikovi mohl zasáhnout do architektonické a výtvarné podoby hradních interiérů. Tehdy vznikaly pro reprezentativní prostory Hradu pod vedením architekta unikátní lustry a další svítidla, vázy, soubory nápojového skla, skleněné součásti nábytku a další interiérové vybavení. Při své práci navazuje na silnou českou sklářskou tradici. Nadšení pro české baroko se promítá v jeho oblibě nabubřených tvarů, které neobvykle kombinuje s přísně geometrickými liniemi a zdánlivě bezmyšlenkovitými barevnými doplňky. Vedle volné tvorby se věnuje i designování funkčních předmětů, ale podle jeho vlastních slov je funkčnost východiskem, nikoliv cílem tvorby.  Již několik let spolupracuje s Českou televizí, pro niž navrhl cenu do soutěžního pořadu se zaměřením na historii O korunu krále Karla a Cenu Thálie, kterou uděluje herecká asociace ČR za mimořádné výkony dramatickým umělcům. Velmi záslužná je také Šípkova pedagogická činnost – v devadesátých letech působil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, poté na Vysoké škole užitých umění ve Vídni. V posledních letech byl děkanem Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci, kde založil zcela nový studijní obor „Environmental Design“.

Více informací o autorovi najdete na jeho webových stránkách: http://www.boreksipek.com/1-bsCZ.html

O galerii Art Salon S

Galerie Art Salon S sídlí v Tančícím domě a jejím hlavním cílem je zprostředkovat návštěvníkům pestrý program se zaměřením na prezentaci a prodej toho nejlepšího současného českého isvětového umění. Art Salon S se též snaží objevovat a podporovat mladé talentované umělce a umožnit jim se prosadit, získat uznání znalců a pozornost veřejnosti. Činnost galerie však sahá mnohem dále. Art Salon S se snaží propojovat každodenní svět lidí se světem umění prostřednictví komentovaných prohlídek, přednášek, diskusí a další odborné činnosti a tím rozšiřovat povědomí o současném umění a uměleckém trhu u široké veřejnosti.

Informace a novinky o galerii můžete získat na webu www.artsalons.cz nebo Facebook účtu: www.facebook.com/artsalons.