Nový dokumentární film Mánes na vodě

2. září 2015, 11:40
Nový dokumentární film Mánes na vodě

Začátek září bude ve znamení premiéry dokumentu o významné pražské funkcionalistické budově Mánes – Mánes na vodě, scenáristy a režiséra Vladimíra Škultétyho. Film propojuje historii budovy od jejího vzniku za první republiky po její nedávnou rekonstrukci. Významná galerie a společenské centrum v důsledku historických změn měnilo své využití podle kulturních potřeb a společenských podmínek té které doby.  Zrekonstruovaná forma budovy v současnosti znova hledá svůj obsah.

Film kombinuje časosběrné sledování rekonstrukce s  množstvím archivních dokumentárních i hraných materiálů. Zaznamenává názory architektů, galeristů, umělců, kurátorů a dalších osob často spojených s architektonicky výjimečným Mánesem, který náleží k nejznámějším symbolům Prahy. Dokument vznikal od roku 2012, tedy od příprav rekonstrukce, až po jeho částečnou kolaudaci a zpřístupnění veřejnosti. Film si udržel po celou dobu výroby svou absolutní nezávislost a autorský pohled tvůrců. Dlouhou dobu mohl vznikat díky finančnímu zajištění producenta Iva Krátkého z produkce Bio Art Production, koproducentem se posléze stala Česká televize a film podpořil také Magistrát hlavního města Prahy. Režisér si k sobě vybral kameramana Gašpera Šnuderla, střihače Črta Brajnika, se kterými již stvořil několik audiovizuálních počinů. Vladimír Škultéty v roce 2010 natočil společně s producentem Petrem Kozou dokument s názvem Longplay o designu obalů hudebních nosičů, za který obdrželi Cenu na filmovém festivalu Arts and Film v Telči.

Dokument Mánes na vodě distribuuje společnost Pegasfilm, s. r. o. Film si můžete už nyní objednávat k projekcím, třeba i za účasti tvůrců filmu a následné besedy s nimi. Stopáž filmu je 52 minut. Trailer filmu je k dispozici na https://youtu.be/1VzpLqj4yJw.

Veřejně přístupná premiéra se uskuteční 2. září 2015 od 20.30 hod. v Letním kině na Střeleckém ostrově. Vstupenky lze získat přes Ticketstream.cz nebo na pokladně Letního kina Střelecký ostrov.