Audience u královny - Stavovské divadlo

2.9.2023, 19:00 – 9.2.2024, 21:50

Její Veličenstvo Alžběta II., královna Spojeného království a dalších dominií britské koruny, je hlavní postavou této nové anglické hry. 

Audience u královny - Stavovské divadlo
  • Adresa:
    Ovocný trh 1
    Praha 1 110 00

Překlad: Zuzana Josková
Režie: Alice Nellis
Scéna: Matěj Cibulka
Kostýmy: Katarína Hollá
Dramaturgie: Martin Urban

Je to trochu překvapující, ale nikoliv neobvyklé, podíváme-li se na dějiny dramatu v Anglii. Jeden den v týdnu přijímá královna své premiéry ke konzultacím. A právě ty jsou námětem hry, která je svým způsobem pohádkou o monarchii v moderním světě. Divadlem o každodenní politice a politicích obecně, byť jsou v této hře přítomni prakticky všichni konkrétní premiéři od Winstona Churchila, přes Margaret Thatcherovou po Davida Camerona. 

Politika se všemi svými záludnostmi je konfrontována s jistým nadčasovým archaickým principem kontroly demokratické vlády. Ne, nejde tu o oslavu monarchie, byť vedle mnoha britských premiérů je hlavní hrdinkou právě Alžběta II. Jde o pohled na tíži politiky z jiného úhlu. Z úhlu, který neznáme.

Inscenaci uvedeme pod záštitou JE Jan Thompson OBE, velvyslankyně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v České republice.

Za spolupráci děkujeme British council.