Letní kino v Památníku Zámeček – Úkryt v zoo

Příběh varšavské zoologické zahrady, ve které se za 2. světové války ukrývalo židovské obyvatelstvo, a manželů Zabinských vypráví film Úkryt v zoo (The Zookeeper's Wife, 2017). Snímek, který se natáčel i v České republice, bude letošní třetí projekcí v letním kině Památníku Zámeček.

Letní kino v Památníku Zámeček – Úkryt v zoo
  • Adresa:
    Průmyslová 558,
    Pardubice, 530 03

Projekce proběhne v pátek 14. června od 21:30 na louce u památníku, v případě velmi nepříznivého počasí se přesune do kinosálu Památníku Zámeček. Vstupné je dobrovolné, na místě budou k zakoupení nápoje. Film promítáme v českém znění.

Antonina Zabinská (Jessica Chastain) práci v manželem řízené zoologické zahradě ve Varšavě přímo zbožňuje. Se zvířaty si rozumí mnohem víc než s lidmi, nebojí se vlézt mezi neklidné slony do výběhu, je to vlastně ona, kdo svou energií a rozhodností celou zahradu vede. Ani ona však není schopná čelit valícím se dějinám. Když 1. září 1939 napadne Německo Polsko, pocítí to zahrada prakticky okamžitě. Bombardování a ostřelování města ve vteřině zničí všechno, co manželé Zabinští léta budovali. Ze zahrady bez zvířat se stane skladiště německých zbraní a své odborné znalosti můžou Antonina a její muž Jan (Johan Heldenbergh) využívat jen k chovu prasat. Právě tady ale leží začátek cesty k jejich odvážnému plánu. Prasata totiž krmí zbytky, které vyprodukují obyvatelé varšavského ghetta. A pro ně jezdí Jan pravidelně s náklaďákem. Ale zpátky neodváží jenom ty zbytky, ale také lidi, které pak ukrývají ve sklepních prostorách pod zahradou. Riskantní operace je o to složitější, že kolem zahrady neustále krouží nacistický pohlavár Lutz Heck (Daniel Brühl), prominentní zoolog, který má pro Antoninu nejen profesionální slabost. (Zdroj anotace: CinemArt)