Bitva Libušín 2024

27.4.2024, 10:00 – 22:00

Největší český středověký historický festival "Bitva Libušín" byl založen v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 pořádáme již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu v Evropě.

Místo konání ani termín festivalu nejsou jen tak náhodné. Kopec, pod kterým se Bitva Libušín koná, je zasvěcen Svatému Jiří, patronu rytířů. Ten má svátek 24. dubna. Kopec Svatého Jiří u Libušína jako takový je navíc spojen s počátky české státnosti, neboť je archeologicky prokázáno, že v 10. století našeho letopočtu se zde nacházelo přemyslovské hradiště. A tak zcela příznačně středověký tábor všech účinkujících se rozprostírá pod tímto kopcem. Dobové tržiště samotné je umístěno podél historické kupecké stezky tak, jak bylo v minulosti provozováno po staletí.

Středobodem celého festivalu je scénická středověká bitva za účasti přibližně tisícovky bojovníků, ve které Vám představíme nejen způsoby boje a vojenských taktik jednotlivých období středověku, ale k vidění budou také neopakovatelné pyrotechnické efekty, skutečné kaskadérské výkony, drama i napětí a strhující výjimečná podívaná dle scénáře inspirovaného skutečnými událostmi z naší středověké historie.  

Dobový tábor je během konání festivalu možné navštívit s celou rodinou, seznámit se v něm se způsoby středověkého táboření i života v jednotlivých historických obdobích, na vlastní oči vidět výstroj bojovníků i způsoby odívání prostého lidu, poznat dobové řemeslné umění a v historických stáncích si také krásné originální výrobky zakoupit.  

Za pozornost stojí i doprovodný program celého festivalu, kdy můžete přihlížet turnaji v lukostřelbě, navštívit dětský koutek nebo sledovat nejrůznější vystoupení kejklířů, šašků nebo třeba pouličních umělců. K vidění je i představení středověkého práva útrpného včetně scénické ukázky popravy, večery pak s námi můžete trávit u ohně nebo poslechem koncertů středověké a folkové hudby. Svou cestu do minulosti si můžete lahodně zpříjemnit také v naší krčmě, která nabízí bohatý výběr nápojů i jídel.

Festival Bitva Libušín je návratem do historie plným poznání i výjimečných zážitků a nevšední zábavy pro celou rodinu, který si nesmíte nechat ujít.
 
Přejeme Vám nezapomenutelný kulturní zážitek!
 
Josef F. S. Král, Tvrz Libušín