Respect Festival Open Air 2024 - Štvanice

15.6.2024, 14:00 – 16.6.2024, 22:00

Respect Festival, 27. ročník, 15.–16. 6. 2024, Praha – zóna tolerance plná hudby, rytmů, barev a chutí z celého světa.

Cena vstupenky: 900-1300 Kč
Respect Festival Open Air 2024 - Štvanice
  • Adresa:
    Štvanice
    Praha 7 170 00

Respect Festival, nejvýznamnější tuzemská celoroční přehlídka world music, zveřejňuje program svého 27. ročníku a máte se na co těšit! Opět jsme pro vás namíchali tu nejpestřejší směs, kterou nikde jinde neuslyšíte, od mizejících tradic po současné globální fúze, od veteránů žánru po horké novinky. Uslyšíte hudebníky z Turecka, Pákistánu, Izraele, Finska, Francie, Mongolska i Velké Británie, tradičně silně zastoupený africký kontinent letos bude reprezentovat Mali, Maroko, Egypt, Nigérie, Niger a Alžírsko. Festival vyvrcholí 15. a 16. června dvoudenní Open Air přehlídkou na ostrově Štvanice, kam se po dlouholeté pauze vrací. Respect Festival je věnován Karlu Schwarzenbergovi, který stál u jeho zrodu. Tvůrcem letošního vizuálu je František Skála.

Festival bude zahájen už 13. května v Paláci Akropolis projektem Erwana Keravece, který představí rané skladby Philipa Glasse z roku 1969 v podání osmičlenného ansámblu skládajícího se ze skotských a bretaňských dud a bombard, a koncertem finského klavíristy Aki Rissanena, který zahraje na unikátní nástroj Omniwerk.

6. června pak vystoupí v Paláci Akropolis skupina Tamikrest se svou rockovou interpretací pouštního blues. N
a stejném místě ještě odehrají 7. června speciální dopolední koncert pro děti.

Na Open Airu 15.-16. června vystoupí 10 kapel z 10 zemí světa. Z Izraele přijedou Voices of Yemen, kteří představí starobylé židovské rituály z jemenské pouště v produkci Shanira Blumenkranze (John Zorn, Yo-Yo Ma). Hypnotické basové riffy spolu s perfektní kombinací dubu, punku a globálních vlivů přiveze průkopník globální hudby a spoluzakladatel Public Image Ltd Jah Wobble a Invaders of the Heart. Mongolští Khusugtun předvedou syrové hrdelní zpěvy s polyfonií a rytmy cválajících koní. Africký kontinent letos zastoupí Buena Vista egyptské hudby El Tanbura Bamba Wassoulou Groove - rock and roll a lovecké rituály z malijského regionu Wassoulou či marocké transovní rituály Gnawa v podání kvartetu Lifting Spirits, projektu na Respektu dobře známého kytaristy a producenta Justina Adamse s mistrovským marockým hudebníkem Mohamedem Errebbaa. Z Balúčistánu, křižovatky kultur na pomezí Pákistánu a Íránu přijede nová hvězda world music Ustad Noor Bakhsh. Tradiční estonskou citeru kannel představí inovativní minimalistické písničkářky Duo Ruut. Hudbu z tureckého Kurdistánu, kterou loni reprezentovala Meral Polat, tentokráte zastoupí nositel prestižní ceny německé gramofonové kritiky Ali Doğan Gönültaş. Tento pestrý lineup letošního ročníku doplní altfolkové duo The Breath z britských ostrovů, které tvoří výjimečná zpěvačka Ríoghnach Connolly a kytarista Stuart McCullum, člen Cinematic Orchestra.

5. září pak v Paláci Akropolis vystoupí nejznámější africká skupina současnosti, legendární Tinariwen z Mali.