Štyrský/ Toyen/Heisler - Švandovo divadlo na Smíchově

Komorní hra o pokusu dojít až na samou hranici snu. Venku je tma a uvnitř příliš mnoho vzpomínek, plánů, imaginace i prolínání.

Štyrský/ Toyen/Heisler - Švandovo divadlo na Smíchově
  • Adresa:
    Štefánikova 6/57,
    Praha 5, 150 00

Komorní hra o nepatřičnosti v prostoru, čase a možná i těle. Tři výrazné osobnosti předválečné avantgardy, tři nezaměnitelné osudy, a přece tolik společného, že to nemůže být náhoda. 

Jediná noc na zlomu zimy a jara 1942, jediná noc v koupelně garsonky v Krásově ulici na Žižkově. Malířka Toyen zde skrývá mladého básníka židovského původu Jindřicha Heislera. Je jediným básníkem současné mladé generace, kterého uznává dlouholetý blízký přítel Toyen – výtvarník Jindřich Štyrský. Ten je však už delší dobu vážně nemocný a tuší, že o čas v tzv. budoucnosti bojuje i on. Tam venku je tma, oni sevřeni v malém prostoru a v sobě příliš mnoho vzpomínek, plánů i imaginace… Mezi prsty se přesýpá minulost, ve vodní hladině objevují se střepiny budoucnosti a z tmavých škvír vystupují horečnaté halucinace. Kde začíná prostor jedné bytosti a končí prostor druhé? Co je ještě realita a lze se s ní skutečně potýkat? Není lepší snít? A co se stane, když dojdete až samou hranici snu?

OSOBY A OBSAZENÍ
JINDŘICH ŠTYRSKÝ: Jacob Erftemeijer
TOYEN: Anežka Šťastná
JINDŘICH HEISLER: Mark Kristián Hochman

INSCENAČNÍ TÝM
REŽIE: Martina Kinská
DRAMATURGIE: Johana Součková Němcová
SCÉNA A KOSTÝMY: Jozef Hugo Čačko
HUDBA: Gabriela Vermelho
VÝTVARNÁ SPOLUPRÁCE: Adéla Kostkanová
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE: Andrea Sedláčková
ASISTENT REŽIE A INSPICE: Blanka Popková
PRODUKCE: Tereza Marková

Hra pracuje s reálnými motivy ze života zmíněných osobností. Události v ní jsou však smyšlené. Faktografii čerpá především z knihy Andrey Sedláčkové - Toyen, první dáma surrealismu (vydal PROSTOR, nakladatelství, s.r.o., Praha 2023).

Ve scénáři jsou užity citace z knihy Aloysiuse Bertranda Kašpar noci a texty Jindřicha Štyrského a Jindřicha Heislera. 

Termíny