Navštivte Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Nejstarší a největší loutkářské muzeum v ČR!

Nejstarší a největší loutkářské muzeum v České republice umístěné v nádherném renesančním Mydlářovském domě, který je jednou z dominant města. Ve třech patrech plných loutek se zde seznámíte nejen s bohatou historií českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, ale poznáte i další unikátní podoby loutkového divadla z mnoha zemí světa. A pozor, loutky tu nejsou jen na koukání!

Navštivte Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Nejstarší a největší loutkářské muzeum v ČR!
  • Adresa:
    Břetislavova 74
    Chrudim 537 01

Vstupte do stálé expozice nazvané Magický svět loutek a nechte se vést historií českého loutkářství od tradičních marionet kočovných loutkářů přes varietní loutky a rodinná loutková divadla až k filmovým loutkám, které proslavily české tvůrce v zahraničí. Nechybí Spejbl a Hurvínek, tvorba Jiřího Trnky, loutky Josefa Váchala nebo kompletní výprava představení Enšpígl, jedné z nejdůležitějších inscenací moderního českého loutkového divadla. V zahraniční části expozice jsou pak k vidění magické stínové loutky z Indonésie, výběr loutek z Indie, Japonska, Číny nebo Barmy a také rarita, vietnamská vodní loutka.

V místnosti věnované mezinárodní loutkářské organizaci UNIMA můžete zhlédnout ukázky loutkového divadla z celého světa a ve dvou hernách i přímo v expozici si sami vyzkoušíte vedení mnoha druhů loutek. Snadno se může stát, že přitom přestanete vnímat čas a doslova se tu zapomenete. V muzeu můžete také navštívit v průběhu roku velké množství kulturních akcí, ať již jsou to loutková představení, koncerty nebo třeba oblíbené Duchůplné muzeum, kdy se historické sídlo muzea promění na jeden večer v dům plný strašidel a přízraků. Muzeum nabízí také velké množství kreativních i vzdělávacích programů pro školy a další skupiny.

Navštívit tu můžete rovněž zajímavé sezónní a krátkodobé výstavy.