Švejk 2022 - divadlo Komedie

LEGENDÁRNÍ ČESKÝ ROMÁN V NOVÉ ADAPTACI. PUTOVÁNÍ DOBRÝCH VOJÁKŮ ŠVEJKA A HAŠKA OD BUDĚJOVIC AŽ PO KYJEV.

Švejk 2022 - divadlo Komedie
  • Adresa:
    Jungmannova 15/1
    Praha 1 110 00

Švejk a jeho tvůrce, Jaroslav Hašek, putují rozpadajícím se světem, ve kterém je náhle všechno jinak. Je to staré rakouské mocnářství, současná Evropa nebo absurdní svět románů Franze Kafky? A kdo je vlastně Švejk? Rafinovaný génius nebo idiot? Dobromyslný klaun nebo smějící se bestie? Ať už je to jakkoli, Hašek ho stvořil jako odpověď na řev doby vymknuté z kloubů, jako útěchu, jako zbraň. Jak zůstat lidský v nelidské době, která proměnila živé bytosti ve shluk čísel šikovaných do vojenských batalionů?

Slovenský režisér Marián Amsler, autorka adaptace Anna Saavedra a dramaturgyně Marie Špalová čtou slavný román skrze osudy jeho autora a inspirují se i aktuálními souvislostmi. V Evropě už zase zuří válka a zaniká další mocnářství. A mezitím prochází věčná postava smějícího se Švejka a poslušně hlásí, že život ještě neskončil.

UPOZORNĚNÍ PRO DIVÁKY
V souladu s uměleckým záměrem se v inscenaci kouří elektronická cigareta, zazní výstřely, používá se umělý dým a stroboskopické světlo, které není vhodné pro diváky s epilepsií. V inscenaci se dále objevují scény otevřeného a sexuálního násilí, a proto není vhodná pro diváky do 15 let.

OCENĚNÍ

  • Tomáš Kobr získal za roli Jaroslava Haška v inscenaci Švejk Jihočeskou Thálii 2022 za nejlepší mužský herecký výkon.