Česká taneční platforma: Together Alone – Part I - Divadlo Archa

1.4.2023, 14:00 – 16:00

Čornomorsk, Odesa, Lvov, Kryvyi Roh, Záporoží... města na mapě Ukrajiny, která tanečnice hledající bezpečí v EU po vypuknutí války opustily. Jejich příběhy jsou různé, jedno ale mají společné, všechny utekly z okupované země a jsou denně konfrontovány s traumatem, nejistotou a obavami, které přináší status uprchlíka v cizí zemi. 

Česká taneční platforma: Together Alone – Part I - Divadlo Archa
  • Adresa:
    Na Poříčí 1047/26
    Praha 1 11000

Pět ukrajinských tanečnic, vytržených ze svých domovů, je tady a teď. Každá sama za sebe a přece spolu. Nad vodou je drží jejich kreativita, možnost tvořit a příležitost najít si novou komunitu – uměleckou rodinu.
Together Alone zároveň přibližuje tvorbu i dalších ukrajinských umělců. Inscenace je inspirována verši Antona Ovchinnikova napsanými za války přímo v Kyjevě a doprovází ji hudba ukrajinské radikální protiputinovské skupiny Balaklava Blues sídlící v Kanadě. O doladění zvukové atmosféry se pak postaral Tomáš Kerle.

Kredity

KONCEPT, CHOREOGRAFIE: Yana Reutova (UA)
TANČÍ: Diana Khrushch, Olena Korotkova, Anastasiia Pavlovska, Yana Reutova,
Valeria Tsvirkunova (UA)
SVĚTELNÝ DESIGN: Dominik Šimurda (CZ)
SPOLUPRÁCE NA SVĚTELNÉM KONCEPTU A TECHNICKÁ SUPERVIZE: Katarína Morávek-Ďuricová (CZ)
HUDBA: Balaklava Blues (CA/UA), Tomáš Kerle (CZ)
POEZIE: Anton Ovchinnikov (UA)
RECITACE: Olesa Usata (UA)
PRODUKCE: Tanec Praha / PONEC – divadlo pro tanec
ZA PODPORY: Ministerstvo kultury České republiky, hl. m. Praha, Nadace Via, Nadace člověk člověku
PODĚKOVÁNÍ AUTORKY: Art Centru Krenovka, SUDOP Real a Yvoně Kreuzmannové s celým týmem Tance Praha

Premiéra: 20. 1. 2023 PONEC – divadlo pro tanec 

Yana Reutova působila jako tanečnice, choreografka a pedagožka v Oděské oblasti. V roce 2014 založila Taneční divadlo Plastilin a vytvořila několik představení, která získala nejedno ocenění. Pořádala festival Taneční platforma Most (5 let) a hodně pracovala s dětmi (projekt Creative Kids) a svými studenty. Poté odstartovala festival Speaking with the Body, který se uskutečnil pouze jednou. V březnu 2022 vzala dceru a několik studentek a utekla před válkou do Prahy, kde nyní pracuje. Podílela se na projektech i jiných choreografů a sama vede workshopy pro děti a rozvíjí vlastní tvorbu s různými umělci. umělci. Together Alone je první částí stejnojmenného triptychu, který chce dokončit s tanečníky z Čech a Burkiny Faso v letošním roce. Loni uvedla sérii interaktivních představení Na cestě v rámci projektu Tanec do ubytoven, na což navázala právě premiérou nového interaktivního díla pro děti s názvem Čas dětství. Koncept triptychu „Together Alone“ uspěl v evropské konkurenci v rámci prvního EFFEA Open Call https://www.effea.eu/ a je tak jedním ze 40 podpořených projektů.

Představení se koná v rámci festivalu Česká taneční platforma 2023 → https://tanecniplatforma.cz/cs

Yana Reutova
Together Alone - Частина І

Чорноморськ, Одеса, Львів, Кривий Ріг, Запоріжжя... Міста на карті України, які покинули танцюристи в пошуках безпеки в ЄС після початку війни. Їхні історії різні, але їх об'єднує одне - всі вони втекли з окупованої країни і щодня стикаються з травмою, невизначеністю та страхами, які приходять з життям біженця в чужій країні.
П'ятеро українських танцюристів, вирваних з рідних домівок, знаходяться тут і зараз. Кожен сам по собі, але разом. На плаву їх тримає мистецтво, можливість творити і шанс знайти нову спільноту - мистецьку родину.
Together Alone також знайомить з творчістю інших українських художників. Постановка натхненна віршами Антона Овчинникова, написаними в Києві під час війни, і супроводжується музикою “Balaklava Blues”, радикального українського антипутінського гурту, що базується в Канаді. Також Томаш Керле подбав про точне налаштування звукової атмосфери.

КОНЦЕПЦІЯ, ХОРЕОГРАФІЯ: Яна Реутова (UA)
ВИКОНАВЦІ: Діана Хрущ, Олена Короткова, Анастасія Павловська, Яна Реутова, Валерія Цвіркунова (UA)
СВІТЛОВИЙ ДИЗАЙН: Домінік Шимурда (CZ)
СПІВПРАЦЯ НАД КОНЦЕПЦІЄЮ ОСВІТЛЕННЯ ТА ТЕХНІЧНИМ НАГЛЯДОМ: Катаріна Моравек-Дюрікова (CZ)
МУЗИКА: Balaklava Blues (CA/UA), Томаш Керле (CZ)
ПОЕЗІЯ: Антон Овчинніков (UA)
РЕЦИТАЦІЇ: Олеся Усата (UA)
ВИРОБНИЦТВО: Танцювальна Прага / PONEC - театр танцю
ПРЕМ'ЄРА: 20. 1. 2023 PONEC
ТРИВАЛІСТЬ: 30 хв
ПОДЯКИ АВТОРА: Арт-центр Krenovka, SUDOP Real та Івона Кройзманова з усією командою Tance Praha

Яна Реутова працювала танцівницею, хореографом та педагогом на Одещині. У 2014 році заснувала театр танцю “Пластилін” та створила кілька вистав, відзначених нагородами. Також є організаторкою фестивалю “Танцювальна платформа Мост” (5 років), багато працювала з дітьми (проект “Creative Kids”) та своїми учнями. Тоді вона започаткувала фестиваль “Speaking with the Body”, який відбувся лише один раз. У березні 2022 року вона забрала доньку та кількох студентів і втекла від війни до Праги, де зараз працює. Вона брала участь у проектах інших хореографів, проводила майстер-класи для дітей та розвивала власну творчість з різними митцями.
Together Alone – це перша частина однойменного триптиху, який цього року він хоче завершити з танцюристами з Чехії та Буркіна-Фасо. Минулого року вона презентувала серію інтерактивних перформансів «По дорозі» в рамках проекту «Танці до гуртожитків», після чого відбулася прем’єра нової роботи в лінійці Family Friendly «Час дитинства».