Velikonoční trhy v Opavě

24.3.2023 – 26.3.2023, 23:59

S příchodem jara přichází nejen oteplení, sněženky a návrat tažných ptáků, ale také tradiční Velikonoční jarmark, který se tento rok uskuteční na Horním náměstí od 24. do 26. března. Vyrostou zde stánky, kde se budou prodávat lokální výrobky a pochutiny. Můžete si nakoupit něco pěkného domů, nebo ochutnávat speciality při poslechu koncertů.

Ten první se rozezní náměstím už v pátek 24. března v 16 hodin, když na podium vystoupí Lucie Redlová & Garde. Lucie vystupuje s kytarou a mandolínou a hudebně ji doplňují basák s bubeníkem. Dohromady tvoří folkrockové trio z Valašského Meziříčí, které spolehlivě rozproudí zábavu. Na ně naváže od 18 hodin Expedice Apalucha, která je opavskému publiku jistě dobře známá. Nejen na místní hudební scéně se pohybuje od roku 2000 a do atmosféry přinese silné písničky s osobitými texty okořeněné dynamickou muzikou, která vychází z blues, folku a dostává se i do rockových poloh.

V sobotu se bude zábava rozjíždět už od rána, když v 10 hodin vystoupí žáci Základní umělecké školy Opava s nejznámějšími písněmi české i světové popmusic a dokonce se očekává i návštěva velikonočního zajíčka. Pokud byste ráno program nestihli, můžete si jej přijít užít i ve 14 hodin, kdy se bude opakovat. A rovnou zůstaňte i na představení Z pohádky do pohádky, které od 15 hodin představí Dětský divadelní soubor Štěkátko z Loutkového divadla Střediska volného času. Uvede veselé zpracování klasických pohádek Otesánek, Červená Karkulka, O veliké řepě, Hrnečku vař! a O Koblížkovi. V 17 hodin se na podiu vystřídají se sestavou Tomáš Kočko a Orchestr neboli world music s moravskými kořeny. Jedná se o kapelu, která je svými motivy pevně ukotvena v moravské tradici. U jejího zrodu stály verše básníka z Valašska – Ladislava Nezdařila.

Celý víkend, vždy od 10 do 12 a od 13 do 16 hodin, si děti mohou vytvořit krásné kraslice, pomlázky nebo Mařenky v dílničkách, které proběhnou v prostorách Slezanky. Neděle se pak ponese v duchu tradic. Od 10 hodin budou městem znít tóny Slezské kapely.  Ve tři hodiny odpoledne se programu ujme zvykoslovný pořad opavských folklorních souborů a cimbálových muzik. Přesně v 16.30 pak všichni vynesou zimu v podobě Mařeny a Mařaka a zahájí příchod jara.

Atmosféru bude doplňovat také jarní výzdoba. Majík, který zkrášlí Horní náměstí, ozdobí výrobky dětí z dílniček ve Slezance. Těšit se můžete také na velikonoční zajíčky, vajíčka a hnízdo před Hláskou. Dolní náměstí ozdobí děti opavských školek a škol svými výrobky, které budou umístěny na větve v betonových květináčích. Prostor před Obecním domem ozdobí velká malovaná vejce.