Dějiny násilí - Švandovo divadlo na Smíchově

Jak dalece se může lišit vyprávění jedné skutečné události? Autobiografická odvážná a šokující zpověď jako detektivní příběh naruby.

Dějiny násilí - Švandovo divadlo na Smíchově
  • Adresa:
    Štefánikova 6/57,
    Praha 5, 150 00

V prosinci roku 2012 Édouarda Louise znásilnil a málem zavraždil muž, kterého poznal cestou z vánoční večeře a následně pozval k sobě domů. Aby se vyrovnal s posttraumatickou stresovou poruchou, vydal se ve své paměti vstříc minulosti, kterou chtěl navždy nechat za sebou.

Hlavní hrdina vypráví okolnosti traumatické události lékařům, policistům a svým bližním. Každý z nich však na trestný čin nahlíží ze své vlastní perspektivy. Z osobního příběhu se tak stávají dějiny násilí, nad nimiž již přímý účastník přestává mít vlastní kontrolu. Do vyprávění vstupují maloměstské předsudky hraničící s homofobií, rasismus správních orgánů a jedinec, který během jedné noci prožil intenzivní vztah blízkosti a následné zrady, se stává jen odosobněnou statistikou včerejších zpráv.

Odvážná a šokující zpověď je adaptací románu mladého francouzského autora Édouarda Louise, který se po vydání svého debutu Skoncovat s Eddym B. stal literární senzací. I díky tomu, že jeho autobiografické romány otevírají palčivou otázku stále přetrvávajících rasových a sexuálních předsudků. Švandovo divadlo toto dílo Édouarda Louise českým divákům představilo jako první v adaptaci mladého autora a režiséra Tomáše Loužného v roce 2020 nominovaného divadelní kritikou na talent roku.

OSOBY A OBSAZENÍ
EDDIE: Oskar Hes
REDA: Jan Grundman
CLARA: Nataša Bednářová/Natálie Řehořová
POLICISTKA/SESTRA/DOKTORKA/DIDIER: Marie Štípková
POLICISTA/DOKTOR/GEOFFREY: David Punčochář​
HUDEBNÍK: Ivo Sedláček/Filip Šebšajevič

INSCENAČNÍ TÝM
PŘEKLAD PŘEDLOHY: Sára Vybíralová
REŽIE A ADAPTACE: Tomáš Loužný
DRAMATURGIE: David Košťák
SCÉNA: Petr Vítek
KOSTÝMY: Martin Chocholoušek
HUDBA: Ivo Sedláček
INSPICE A ASISTENT REŽIE: Blanka Popková
PRODUKCE: Tereza Marková

UPOZORNĚNÍ: Inscenace obsahuje citlivý obsah s tématem sexu, násilí a zneužití, a proto ji nedoporučujeme divákům mladším 15 let.

Termíny