Odysseus - Divadlo Alfa

Pondělí, 11.03.2024 09:00 | další termíny

„Upřímně, kamarádi, já trochu pochyboval, že si ho vtáhnou dovnitř. Obrovskýho dřevěnýho koně!“

Odysseus - Divadlo Alfa
  • Adresa:
    Rokycanská 174/7
    Plzeň 312 00

Obří kyklop pojídající námořníky, kouzelnice Kirké, která mění lidi na vepře, mořské obludy Charybdis a Skylla nebo děsivé podsvětí. To jsou nebezpečné nástrahy, které číhají na cestě domů z trójské války na ithackého krále, chytrého a lstivého Odyssea. Kdo by si všechna ta dobrodružství nepamatoval? Vždyť první kontakt s řeckými bájemi mohou mít české děti už velmi záhy, a to díky převyprávění Eduarda Petišky.

A takový dobrodružný a zábavný výlet do světa řeckých bájí nabízí teď dětem i Divadlo Alfa. Tvůrci nové inscenace vybrali ten nejznámější a nejdramatičtější příběh: o Odysseovi. Pro inspiraci zaběhli až k původnímu autorovi, tedy k Homérovi, ale zalistovali také v Petiškovi, převyprávění Rudolfa Mertlíka a ve verzích dalších autorů.

Odysseovy osudy sledujeme v Alfě od chvíle, kdy zkonstruuje pověstného trójského koně, ten slavný danajský dar, který způsobí zkázu velkého a hrdého města. Trója není dobyta čestně, ale Odysseovým úskokem. Už tím vzbudí nelibost řeckých bohů a také dalšími svými činy si ithacký král bohy proti sobě popudí. Za trest musí dvacet let bloudit po moři a čelit mnohým překážkám, než se mu podaří dojet domů.

Herec, skladatel a příležitostně i režisér Divadla Alfa Petr Vydarený a další herci Divadla Alfa, kteří se na vzniku inscenace podíleli, vám nabízí dobrodružnou, zábavnou a někdy trochu strašidelnou podívanou, plnou různorodých loutek, hudby a poutavého vyprávění. A to ve výpravě scénografky Terezy Vydarené, která s Alfou spolupracuje poprvé. Na bohaté zvukové a hudební složce spolupracovali Vlastimil Vorda a Petr Vydarený.

Řecké báje jsou samozřejmou součástí všeobecného kulturního přehledu. Znají je dnešní děti? Rádi bychom jim jeden důležitý příběh připomněli.

K představení vznikne navazující workshop a v nabídce budou také pracovní listy.

Režie: Petr Vydarený a kol.
Výprava: Tereza Vydarená
Dramaturgie: Petra Kosová, Tomsa Legierski
Hudba: Vlastimil Vorda a Petr Vydarený
Text písní: Blanka Josephová-Luňáková
Hrají: Andrea Ballayová, Martin Sádlo Bartůšek, Vlastimil Vorda, Petr Vydarený

Termíny