Vražda ing. Čerta - Studio Hrdinů

Pondělí, 04.03.2024 20:00 | další termíny

Inscenace hravě vychází z literárního scénáře k filmu Vražda ing. Čerta (1970), který bývá označován za první český feministický film. 

Vražda ing. Čerta - Studio Hrdinů
  • Adresa:
    Dukelských hrdinů 530/47
    Praha 170 00
autor: Ester Krumbachová
scéna: Ivan Acher
hudba: Ivan Acher
dramaturgie: Tereza Marečková
light design: Václav Hruška
 

Jedná se o vtipný a sebereflexivní počin, zobrazující osamělou ženu jako kněžku chutí a vůní erotizované krmě, jejíž nuancované výtvory (a nejen ony) končí v chřtánu uctívaného machistického belzebuba. Jak se ale na tyto postavy – „Kromě toho, že výborně vařím, umím vždycky potěšit!“ – dívat dnes, kdy jsou role muže a ženy v kuchyni a okolí myšleny a prožívány úplně jiným způsobem? Herečka a herec hrají role a hrají si s rolemi. Jisté je, že nás dodnes jímá „tesknice“ nad vlastní osamělostí a konfliktní touhou po spojení, a že slabost pro rozinky může být velice nebezpečným symptomem.
Ester Krumbachová patří k nejvýznamnějším osobnostem české nové vlny 60. let minulého století. Jako kostýmní návrhářka, scénografka, scénáristka, autorka textů a režisérka se významně podílela na filmech například O slavnosti a hostech, Sedmikrásky, Valerie a týden divů, Kladivo na čarodějnice a Vražda ing. Čerta. V době po násilném ukončení Pražského jara invazí vojsk Varšavské smlouvy byla Krumbachová spolu s mnoha dalšími českými umělci prakticky umlčena a neoficiálně zakázána.

Termíny