Rozhovor s Martinou Formanovou u příležitosti vydání její nové knihy Případ Pavlína

9. říjen 2014, 15:30
Rozhovor s Martinou Formanovou u příležitosti vydání její nové knihy Případ Pavlína

Dramatický příběh světoznámé české modelky a jejích rodičů - rodiny rozdělené světovou okupací. Informace o dramatickém dětství a začátcích modelky a herečky Pavlíny Pořízkové můžeme nalézt v různých mediálních zdrojích zhruba od doby, kdy budoucí světové hvězdě bylo šest let.

Právě vychází vaše nová kniha Případ Pavlína. O čem je děj šesté knihy, která vám vyjde na konci října?
Jedná se o skutečný příběh, a tentokrát nikoli můj. V něčem mi byl důvěrně blízký, a v něčem byl zas tak neuvěřitelně dramatický, že bych si ho od stolu prostě nevymyslela.

Jak jste přišla na nápad zpracovat románově příběh Pavlíny Pořízkové?
Velmi brzo poté, co mi Pavlína začala vyprávět útržky z dětství a začátků své kariéry.

Byl nějaký silný moment, který vám utkvěl v hlavě více než vše ostatní?
Těch momentů bylo mnoho. Ale asi nejsilnější bylo, když jsem loni v létě jela do České republiky a v badatelnách archívu četla svazky, které na rodinu Pořízkových vedla StB. Najednou jsem měla všechny výslechy den po dni, a fotky, k nimž bych se jinak nikdy nedostala. No a vzápětí jsem jela do Prostějova, abych viděla na vlastní oči některá místa, kde se odehrává děj, a tam mi taky celý příběh ožil jako film.

Jaká byla komunikace s Pavlínou a jejími rodiči?
S Pavlínou jsme vycházely skvěle od chvíle, kdy jsme se potkaly. Co mě překvapilo, bylo, že i její máma bydlí v New Yorku, no a k mému úžasu Pavlínin bratr žije dvacet minut od nás. S panem Pořízkou jsme si čile korespondovali.

Měla jste prostor pro vlastní autorskou fikci nebo je to kniha svým způsobem dokumentární?
Jedná se o román založený na skutečnosti. Je v něm dané drama, a já si vychutnávala kořenit ho erotickými scénami a humorem.

Případ Pavlína vychází jen pár dní před výročím dvaceti pěti let od  17. listopadu, jak vnímáte uplynulé čtvrtstoletí (i když zpoza oceánu)?
No, když to takhle říkáte, tak hlavně vnímám, že asi lidem polezou krkem všechny ty historické dokumenty a příspěvky k výročí. Ráda bych zdůraznila, že ačkoli politika hraje v knize svým způsobem důležitou roli, jedná se o komplikovaný příběh plný vášně.

Vaše knihy patří k velmi oblíbeným, jak to vnímáte a chystáte se nechat je přeložit a vydat třeba i v jiných zemích?
Pavlína Pořízková patří v Americe k ikonám; myslím, že u nás se ani netuší, jak závratná její kariéra byla. Přes pět set titulních stránek a svého času nejvyšší kontrakt s kosmetickou firmou (s Estée Lauder na 6 mil. dolarů, pozn. red.). Takže tam už je o knížku zájem teď.

Už máte námět na příští knihu, a jaké jsou vaše nejbližší pracovní plány?
Pro americký trh budu muset knížku mírně upravit, abych vysvětlila situaci a náladu v Československu, takže zatím o dalším příběhu nepřemýšlím.

A soukromé plány?
No v soukromí píšu a starám se o rodinu, tam žádné nové plány nemám.

Kniha Případ Pavlína vychází 30. října 2014 v nakladatelství PROSTOR.