Zámek Lnáře

12. březen 2024, 22:49
Zámek Lnáře

Tvrz Lnáře je zmiňována již v roce 1465. Vedle ní stojí barokní "Nový" zámek, jehož stavba započala v 60. letech 17. století na popud hraběte Vratislava z Mitrovic. Zámek je obklopen rybníky a rozlehlou romantickou anglickou zahradou vybudovanou po roce 1727, která je zkrášlena jedenácti sochami znamení zvěrokruhu od sochaře Ignaze Michaela Platzera.

Karel Bondy, vlastnící zámek od roku 1927, nechal přistavět nejen bazén, kuželník, tenisový kurt, ale zámek elektrifikoval a nechal zbudovat vodovod. Roku 1936 zámek koupil advokát Jindřich Anastáz Vaníček. Za Protektorátu Čechy a Morava byl zámek zkonfiskován a využíván jako výcvikové středisko Hitlerjugend. Poslední konfiskace proběhla roku 1948 při komunistickém puči a rodina Vaníčků o zámek na 45 let přišla. Paradoxem dějin je, že vůdce komunistického převratu Klement Gottwald, hovořil právě z balkonu kanceláře advokáta Vaníčka na Staroměstském náměstí v Praze.

Za éry komunismu zámek chátral (část byla i ovčínem). V roce 1972 započala rekonstrukce, v níž po roce 1980 pokračovala československá vláda, aby od roku 1985 mohla zámek využívat jako luxusní reprezentační a rekreační středisko.  K navrácení potomkům původního majitele došlo roku 1993. Ti zámek po čase zpřístupnili veřejnosti. Pro návštěvníky jsou dnes k dispozici 2 bazény a sauna, dětské hřiště a kurty s umělým povrchem. Zámek je v sezóně přístupný veřejnosti a v přilehlé zámecké zahradě se konají svatební obřady. V přízemí se nachází taktéž muzeum rybníkářství a muzeum kočky.

Na zámku se můžete i ubytovat, k dispozici jsou standardní a rodinné pokoje, ale i pokoje historické nebo královský a lovecký apartmán.

Zámek Lnáře

adresa: Lnáře 1, 387 42 Lnáře
telefon: 604 401 432
e-mail: [email protected]

www.zameklnare.cz