Městské slavnosti Litoměřice

2. září 2019, 3:41
Městské slavnosti Litoměřice

Oslavy 800. výročí

OSLAVY MĚSTA: DEFILÉ LITOMĚŘIČANŮ, VIDEOMAPPING, ALE I POKUS O REKORD

Zapíší se Litoměřice do České knihy rekordů u příležitosti oslav 800. výročí založení města? Odpověď přinesou Městské slavnosti pořádané od 14. do 21. září na Mírovém náměstí. Jejich součástí totiž bude slavnostní defilé Litoměřičanů, kteří vyjdou ze spodní části Dlouhé ulice směrem na náměstí, kde si všichni přítomní lidé připijí vínem z Klášterních vinných sklepů a oslaví tak společně významné výročí města, ve kterém žijí.

14. 9. DEN ZUŠ A VIDEOMAPPING
Ale začněme od prvního dne Městských slavností, které odstartují v sobotu ve 14 hodin odpolednem připraveným základní uměleckou školou. Postupně se na podiu vystřídají orchestry, zpěváci, hudebníci, své umění předvedou i výtvarníci. Den vyvrcholí videomappingem promítaným na budovu radnice a sousední České spořitelny. „Příběhem nás jako vypravěč provede Přemysl Otakar I. Koncipován je jako listování v magické kronice města. Každé století má svůj příběh, který vizuálně a zvukově ožije na budovách,“ charakterizovala videoshow Eva Břeňová, vedoucí odboru komunikace, marketingu a cestovního ruchu. Videomapping bude mít o několik minut později i reprízu. Prostor mezi tím zpestří ohnivá, světelná, taneční a pohybová show v podání skupin Vox Luminas a Funky Dangers.

15. 9. DEFILÉ A POKUS O REKORD
Pěvecké sbory, sportovní kluby, skauti, divadelní soubory, mažoretky Rozmarýnu, ale i jednotliví Litoměřičané plánují zapojit se do průvodu, který v 15 hodin přivede velký počet lidí na náměstí ke společnému přípitku místním vínem. „Dosavadní, pět let starý rekord z Mikulova, čítající zhruba pětistovku lidí a 50 litrů vína, tak určitě překonáme,“ věří ředitelka MKZ Věra Kmoníčková. Nejen defilé Litoměřičanů, ale i přípitek a následný kulturní program bude na hlavním podiu na Mírovém náměstí moderovat Vladimír Hron.
„Víno dostanou lidé zdarma, skleničku si mohou přinést, nebo zakoupit na místě za stokorunu,“ uvedla koordinátorka oslav Iveta Holubová.
Unikátní příležitost spatřit část ostatků sv. Ludmily pocházejících ze Staré Boleslavi dostane v tento den veřejnost v kostele sv. Ludmily. Relikviář bude vystaven od 11 do 18 hodin, kdy začne mše svatá.

ZAJÍMAVOSTI
V průběhu víkendu lidé mohou zhlédnout ukázky původní metody opracování dřeva, které bude použito na opravu krovů věže Kalicha.Uskuteční se i prezentace partnerských měst z Míšně, Fuldy a filipínské ambasády. Zakoupit návštěvníci mohou i speciály místních podnikatelů a upomínkové předměty oslav. K dispozici budou i dětské zóny pro pobavení nejmenších.
Zaujmou jistě i ukázky práce litoměřického skláře Jana Huňáta, který nabídne lidem jedinečnou příležitost sami si v peci něco malého vyrobit. Zapojí se i další podnikatelé. Například provozovatel café a bistra Mírovo 10 chystá barmanskou show a burger fest, Radniční sklípek veřejné porcování a úpravu tuňáka, restaurace Zlatý bažant zase zabíjačkové hody apod.

16. – 18. 9. OSM STOLETÍ PŘÍBĚHŮ
Pódium od pondělí do středy bude vždy od 15 do 22 hodin patřit místním souborům, divadelníkům a kapelám, tedy umělcům, kteří projevili zájem vystoupit. Ale hlavně základním školám a osmiletému gymnáziu, jejichž žáci pod vedením učitelů několik měsíců nacvičovali vlastní vystoupení charakterizující nejdůležitější události jednotlivých století. Jako první se představí děti z Ladovy základní školy, které ztvární založení města Přemyslem Otakarem I. Sérii století zakončí žáci ZŠ Na Valech. Jejich vystoupení na téma 20. století přiblíží vyhnání Čechů na začátku a vyhnání českých Němců po konci II. světové války. „Těším se, jak školy témata, která si vylosovaly, uchopí,“ říká další z členů organizačního výboru oslav Andrea Křížová, vedoucí odboru školství, kultury, sportu a památkové péče.

19. 9. VELKÝ LETNÍ KONCERT
Program ve čtvrtek 19. 9. nabídne oblíbený Velký letní koncert litoměřického festivalového sboru s Teplickou filharmonií od 19 hodin. Vzhledem k odpolední zkoušce početného tělesa nebylo možné na odpoledne plánovat další program.

20. – 21.9. VINOBRANÍ
Městské slavnosti vyvrcholí v pátek a v sobotu vinobraním, jehož program naleznete na straně 16. „Těší mě, jak velký počet lidí je připraven se do akcí plánovaných v rámci Městských slavností zapojit. Velmi mě překvapil i zájem obyvatel o propagační materiály vydané v souvislosti s 800.výročím. Litoměřičáci oblékají trička a fotí se v nich na různých místech České republiky, ale i v zahraničí. Je úžasné vidět, že lidé jsou hrdi na město, v němž žijí,“ neskrývá nadšení starosta Ladislav Chlupáč.