Festival Jarmily Novotné 2020 odstartuje slavnostním koncertem se světoznámým Radkem Baborákem a jeho ansámblem

9. březen 2020, 14:26
Festival Jarmily Novotné 2020 odstartuje slavnostním koncertem se světoznámým Radkem Baborákem a jeho ansámblem

Lesní roh na zámku – Radek Baborák a jeho hosté. Tak zní název prvního z projektů 9. ročníku Festivalu Jarmily Novotné, který zve k poslechu 18. dubna na zámek v Litni.

Elitní hráč na lesní roh a dirigent zároveň, Radek Baborák se na liteňském koncertu představí v první ze svých hudebních rolí. Jak sám titul koncertu napovídá, ke spolupráci si přizve další hudební kolegy. Vedle vlastního Baborák Ensemble, jehož jádro tvoří kromě lesního rohu také smyčcové kvarteto, program doprovodí hosté – sopranistka Lucie Vagenknechtová a klavírista Miroslav Sekera. V sále historické Čechovny, již s rodinou kdysi obývala operní pěvkyně Jarmila Novotná, zazní hornové a smyčcové skladby Franze Schuberta, Richarda Strausse, W. A. Mozarta, Arcangella Corelliho, Leone Sinigaglii nebo chasidské melodie od Lva Kogana. Předprodej vstupenek byl zahájen. 

Slavnostní koncert bude vyvrcholením bienále Liteňských hornových dnů, kdy se podruhé do Litně sjedou studenti a pedagogové v oboru hry na lesní roh. Společně prožijí 3 dny nabité komorními koncerty a doprovozené přednáškou, workshopem a výstavou žesťových nástrojů.

„Velmi se těším na první koncert našeho souboru v krásném zámku v Litni. Všichni kolegové – muzikanti obdivují energii a nadšení, se kterými se organizátoři Festivalu Jarmily Novotné starají o odkaz pěvecké legendy. Spojení zvuků lesního rohu a zpěvu je jedno z nejromantičtějších. Česká hornová škola je proslulá tím, že se snažíme původně lovecký nástroj rozezpívat,“ podotýká hornista a dirigent Radek Baborák, který se mezinárodně řadí mezi nejvýraznější osobnosti klasické hudební scény.

Za více než 25 let sólové kariéry oslovil Radek Baborák svým mimořádným muzikantským projevem posluchače v nejvýznamnějších kulturních centrech po celém světě. Mezi jeho dirigentské partnery patří osobnosti jako Daniel Barenboim, Seiji Ozawa, Simon Rattle, Naame Jarvi, James Lewin, Vladimír Askhenazy, James de Priest nebo Marek Janowski.

Členy Baborák Ensemble spojuje radost ze vzájemného sdílení hudby a entuziasmus při objevování neznámých skladeb a hledání osobitého netradičního vyznění kompozic, které jsou mu přímo určeny nebo autorsky upraveny. Těleso vystupuje s řadou výjimečných osobností a na prestižních zahraničních pódiích a festivalech. Vedle Radka Baboráka se na koncertu představí ve složení Martina Bačová, Adam Novák, Karel Untermüller a Hana Baboráková-Shabuová.

Vstupenky jsou v prodeji v ceně 300 Kč na emailové adrese [email protected] nebo na telefonním čísle 724 880 826. Koncert začíná v 19 hodin. Další informace jsou dostupné na www.zamekliten.cz.

„Naší vizí je rozšířit povědomí o zámku Liteň, jakožto o kulturním centru otevřenému uměleckému vzdělávání a podpoře mladých. Proto v letošním roce rozšiřujeme vzdělávací projekty v dalších uměleckých oborech. Festival zahájí Liteňské hornové dny, o měsíc později se zámecký areál po roce stane hostitelem jednodenní přehlídky ZUŠ Open, zkraje června poprvé uspořádáme fotografické kurzy s proslulým Tono Stanem a aktuální ročník opět zakončí interpretační kurzy s tradičním závěrečným koncertem, tentokrát pod vedením mezzosopranistky Markéty Cukrové,“ představuje další projekty 9. Festivalu Jarmily Novotné ředitelka pořádající neziskové organizace Zámek Liteň, Ivana Leidlová.