Zoo Praha má na léto novou atrakci, která potěší milovníky zvířat, stavebnic i rodinných výletů. Až do 31. srpna mohou návštěvníci v areálu zoo vidět pandu velkou z kostek LEGO. Model v životní velikosti tvoří 114 104 kostek, vznikl ručně v továrně LEGO v Kladně a doprovázejí ho autentické pandí zvuky.
Nejde ale jen o velký model na obdivování. Panda se stala součástí hravého vzdělávacího dobrodružství, které dětem přibližuje, proč některé druhy z volné přírody mizí a jak jim může člověk pomáhat.
Panda z LEGO kostek čeká u rezervace Bororo
Model najdete v blízkosti dětského hřiště v rezervaci Bororo. Právě tady začíná cesta, která z běžné návštěvy zoo udělá malou výpravu za poznáním. Děti dostanou mapu Zoo Praha a arch se samolepkami. Poté se vydají po areálu a u vybraných pavilonů ohrožených druhů hledají speciální plakety s LEGO pandou.
Na jednotlivých zastaveních se dozvědí, proč dané zvíře patří mezi ohrožené druhy a jak mu Zoo Praha pomáhá. Po splnění úkolů si děti doplňují zvířata do mapy. Hra tak přirozeně propojuje zábavu, pohyb po zoo a téma ochrany přírody.
Proč právě panda velká
Panda velká patří mezi nejznámější symboly ochrany přírody. Její příběh dobře ukazuje, jak výrazně dokáže člověk ovlivnit život zvířat ve volné přírodě. Díky tomu se stává srozumitelným průvodcem i pro děti, které se s tématem ohrožených druhů teprve seznamují.
Ochrana pandy zároveň ukazuje, že dlouhodobá péče o přírodu má smysl. Podle organizace WWF se počty pand ve volné přírodě díky ochranářským projektům postupně zlepšují, přesto druh dál ohrožuje především zmenšování a rozdělování přirozeného prostředí. Právě propojení rezervací a ochrana bambusových lesů proto zůstávají pro budoucnost pand klíčové.
Hra pomáhá dětem chápat velká témata
Projekt společně připravily společnost LEGO a Zoo Praha. Cílí hlavně na rodiny s dětmi, které chtějí během výletu zažít víc než jen klasickou prohlídku expozic. Děti se díky hře mohou ptát, objevovat a spojovat si konkrétní zvířata s jejich skutečnými příběhy.
Podle studie LEGO Play Well Study 2024 se 65 % českých dětí chce dozvědět víc o ochraně přírody. Ekologické vzdělávání považuje za důležité 87 % rodičů a 94 % rodičů věří, že hra dětem pomáhá podobná témata lépe pochopit. Právě proto dává spojení modelu, mapy a reálných zvířat v zoo velký smysl.
LEGO a Pompo podpořily záchranné projekty Zoo Praha
Letní instalace má také charitativní přesah. Společnost LEGO a hračkářství Pompo v květnu spojily síly na podporu záchranných projektů Zoo Praha. Z každé prodané stavebnice LEGO v obchodech Pompo putovala část výtěžku na ochranu ohrožených druhů.
Díky zájmu zákazníků se podařilo vybrat 1 007 650 Kč. Peníze pomohou projektům, které se zaměřují například na návrat koní Převalského do volné přírody v Asii, ochranu goril ve střední Africe, záchranu gaviálů v Indii nebo podporu supů mrchožravých v jižní Evropě.
Tip na letní výlet s dětmi
Panda z kostek LEGO zůstane v Zoo Praha k vidění do 31. srpna. Instalace je přístupná všem návštěvníkům v rámci běžné návštěvy zoo. Pokud plánujete letní výlet s dětmi, může být právě tahle hravá mise příjemným důvodem, proč si projít areál trochu jinak a objevit i zvířata, u kterých byste se možná běžně nezastavili.
Zdroj: Zoo Praha, LEGO, Pompo, WWF