Baeva & Kholodenko - kino Vesmír Ostrava

Významná romantická díla 19. a 20. století – Schumanna, Schuberta, Strausse a Stravinského – zazní v podání jedné z nejvýraznějších houslistek současné generace Aleny Baevy a jejího manžela klavíristy Vadyma Kholodenka.

Cena vstupenky: od 250,-  Kč
Baeva & Kholodenko - kino Vesmír Ostrava
  • Adresa:
    Zahradní 1741,
    Moravská Ostrava a Přívoz, 702 00

Alena Baeva se po boku JFO představila už několikrát. Vítězka řady prestižních mezinárodních soutěží a jedna z nejvýraznějších houslistek současné generace tentokrát vystoupí spolu s manželem, ukrajinským klavíristou Vadymem Kholodenkem. V jejich podání zazní významná romantická díla 19. a 20. století.
Pohádkové obrázky napsal Robert Schumann původně pro violu a klavír. Není zcela jasné, které příběhy skladatele inspirovaly, někteří schumannovští badatelé v nich však spatřují hudební ztvárnění pohádek Locika, Rumplcimprcampr a Spící krasavice z pera bratří Grimmů.

Houslovou fantazii C dur zkomponoval Franz Schubert pro houslistu Josefa Slavíka, kterého Chopin označoval za „českého Paganiniho“. Schubertovo virtuózní dílo je složitým obrazcem kontrastních nálad, mezi kterými vyniká melancholie charakteristická pro závěr skladatelova života.
Houslová sonáta Richarda Strausse sice patří mezi skladatelova raná díla, přesto si získala mezi interprety oblibu. Party obou nástrojů jsou mimořádně obtížné a skladba na ně klade rovnocenné nároky.
Večer uzavře Divertimento pro housle a klavír Igora Stravinského, které vzniklo přepracováním orchestrálních skladeb z baletu Polibek víly. Děj baletu vychází z pohádky Ledová královna spisovatele Hanse Christiana Andersena.

Robert Schumann
Pohádkové obrázky op. 113

Franz Schubert
Fantasie C dur op. posth. 159 (D 934)

Richard Strauss
Houslová sonáta op. 18

Igor Stravinskij
Polibek víly (úryvky z baletu)

Alena Baeva – housle
Vadym Kholodenko – klavír

Pořadatel : Janáčkova filharmonie Ostrava
Místo konání : kino Vesmír Ostrava