JazzFestBrno - Lionel Loueke & Friends

31.1.2023, 19:30 – 21:30

Kytarista Lionel Loueke přijíždí s nejnovějším sólovým projektem inspirovaným tvorbou Herbieho Hancocka, aby si následně zahrál se svými českými přáteli – Davidem Dorůžkou, Lubošem Soukupem a Jiřím Slavíkem.

Beninský rodák Lionel Loueke zanechal za uplynulé dvě dekády na světové hudební scéně řádně viditelný otisk jak svojí vlastní tvorbou, tak nepřehlédnutelnou rolí v kapelách jazzových osobností, jakými jsou Herbie Hancock, Terence Blanchard či Gretchen Parlato.
Časopis Jazz Times ho popisuje jako hudebníka, jehož „vrstevníci i starší spoluhráči hluboce respektují pro jeho individualismus, rytmické schopnosti a vyčerpávající harmonické znalosti, stejně jako pro schopnost zpívat v jednom metru a hrát v jiném či způsob, jakým proměňuje kytaru ve virtuální afro-westernový orchestr.“ Leitmotivem Louekeho nového sólového alba HH je hudba jeho mentora Herbieho Hancocka, s nímž africký kytarista hraje přes patnáct let. Loueke vtiskl Hancockovým hitům i méně známým skladbám svůj nezaměnitelný vlastní zvuk. Právě repertoár z nové desky ukáže jednu z mnoha Louekeho tváří.

Tu další představí charismatický kytarista v druhé části koncertu, kdy se k němu exkluzivně připojí jeho čeští přátelé – spolužák z Berklee College of Music kytarista David Dorůžka, saxofonista Luboš Soukup, který s Louekem nahrál úspěšné album Země, a v neposlední řadě kontrabasista Jiří Slavík, jenž měl k africké hudbě vždy blízko a s Louekem už rovněž dříve hrál. Zkrátka smíchejte čtyři hrsti Herbieho Hancocka, přidejte tři špetky domácího jazzu, vše přelejte několika litry africké bezprostřednosti a jedinečný hudební koktejl je na světě.