REKLAMA

Rozšiřující se svět interaktivního umění v Lumia Gallery

Kdy:
1. 9. 2025 - 30. 9. 2026
V kolik:
0:00 - 23:59

V Celetné 15, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, se za dveřmi historického domu ukrývá galerie, která vás vtáhne do úplně jiného světa. Lumia Gallery, zážitková galerie zaměřená na interaktivní audiovizuální instalace, patří k nejvýraznějším prostorám digitálního umění v Česku – a nabízí především silný zážitek.

Návštěvníci se výtahem vydají vzhůru do dvou pater o celkové ploše 1400 m², kde na ně čeká celkem 24 instalací. Digitální projekce, videomapping a kaleidoskopické kino tu doplňují i analogové instalace, jako je zrcadlový labyrint, nebo objekty založené na hře světla, pohybu a optických klamů.

Každá instalace vytváří specifickou atmosféru. Některé reagují na pohyb či zvuk diváka, jiné vtahují do prostoru kontemplace, zvukových struktur nebo živých světelných forem. Diváci mohou procházet simulovaným povrchem Marsu, proletět galaxií, rozhrnout digitální písek, rozpohybovat světelné stromy nebo se zblízka podívat na detailní holografickou projekci lidského oka. Mezi novinkami v expozici je například interaktivní instalace The Wave Knows You, v níž návštěvníci svými gesty formují digitální krajinu vln, nebo Primal Ritual Ondřeje Ševčíka, propojující fascinující fraktální obrazce, rituální symboliku a hypnotickou energii světla.

Expozice spojuje hravé prvky s díly, která zvou k soustředění a vizuálnímu zážitku v širších souvislostech. Součástí je také velkoformátová projekční stěna o rozměrech 14 × 4 metry.

Za vznikem galerie stojí fotograf, výtvarník a producent Filip Kočík, známý pod uměleckým jménem Feex. Myšlenka vytvořit v Praze stálou interaktivní audiovizuální výstavu se zrodila v jeho hlavě před deseti lety. Svoji vizi „světelné imaginace“ postupně realizoval ve spolupráci s dalšími českými i zahraničními autory, kteří se věnují digitálnímu a audiovizuálnímu umění. V současné expozici jsou představeni například Ati Sphere, AV Collective FotonX, Igor Teichman, Julius Štefan, Michal Škorpík, Ondřej Ševčík a Ondřej Čistín – každý z nich přináší jiný přístup i vizuální jazyk, od abstraktních projekcí až po plastické instalace propojené se zvukem.

„V nejbližší době chceme rozšířit výstavní plochu a obohatit galerii o nové instalace. Zároveň budeme dál rozvíjet samotný koncept galerie – průběžně představovat nové umělce,“ říká Filip Feex.

Lumia Gallery je otevřena denně a vhodná pro jednotlivce, páry i rodiny s dětmi, a především pro každého, kdo touží zažít něco nevšedního.

Obě patra galerie jsou bezbariérová, přístup do horního podlaží je zajištěn výtahem. Expozice není vhodná pro osoby s epilepsií nebo přecitlivělostí na světelné podněty. 

Výstava je otevřena:
PO–NE: 10–21 hodin
Adresa: Celetná 596/15, Praha 1
+420 702 092 817
www.lumia.gallery

https://www.instagram.com/p/DMwvsiYsa6v/

Galeria Lumia – Lumia Gallery

Více informací
Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA