Rozhovor se skupinou SLZA. Uslyšíte ji na festivalu Okoř se šťávou!

5. květen 2016, 17:35
Rozhovor se skupinou SLZA. Uslyšíte ji na festivalu Okoř se šťávou!

Učinkující na festivalu Okoř se šťávou: SLZA, Sto Zvířat, Wohnout, Visací Zámek, Atmo music, Voxel, České Srdce, UDG a další.. uvádí Lukáš Pavlásek a Pavel Anděl.

Slza má za sebou neuvěřitelně úspěšný rok. Jak ho hodnotíte?

Petr: Byl strašně rychlý. A plný zážitků, o kterých se nám ani nesnilo.

Lukáš: Vlastně ještě nedávno jsme seděli ve studiu, o Slze vědělo jen pár známých a my vůbec netušili, jestli naše tvorba někoho bude zajímat. A dnes je debutová deska Katarze multiplatinová, koncerty vyprodané a máme ty nejúžasnější fanoušky. Moc si toho vážíme!

Co vás k hudbě přivedlo? Jaké byly vaše muzikantské začátky?

Lukáš: Mě k hudbě vedli od malička rodiče. Chodil jsem do lidušky na kytaru, později i na kontrabas, ale strašně mě to nebavilo. Chytlo mě to až na střední, kdy jsem začal hrát v lokálních kapelách. Pak jsem šel na vysokou a začal hrát jako doprovodný kytarista různých interpretů. Takto jsem se postupně dostal do kapely Xindla X a začal pomalu přemýšlet o vlastní kapele. A vznikla Slza.
Petr: Já jsem ve čtrnácti letech začal hrát na bicí a klávesy, dva roky na to jsem začal zpívat. Vše jsem dělal jako samouk, na hodiny zpěvu jsem začal chodit až když jsme založili Slzu.

Máte nějaké vzory? Co vás nejvíce inspiruje?

Lukáš: Já jsem vyrostl na rockové hudbě a jako většina kytaristů jsem měl své vzory hlavně v kytaristech – Ritchie Blackmore, Zakk Wylde, Kirk Hammett, Tony Iommi a mnoho dalších. Dnes je pro mě největší inspirací současná světová pop music.

Petr: Pro mě jsou to zpěváci jako Ed Sheeran, Bruno Mars nebo Adam Levine.

Máte za sebou tři úspěšné hity (pozn.Lhůta záruční, Celibát, Katarze). Nyní jste představili čtvrtý Fáze pád. O čem je a kdo za ním stojí?

Petr: Písnička je o tom, když usilujete o zdánlivě nedosažitelný cíl, snažíte se, ale okolí vás od toho odrazuje a hází vám klacky pod nohy. Ale vás to přesto neodradí a jdete si za svým cílem.

Lukáš: Autorem hudby jsem já spolu s naším producentem Daliborem Cidlinským Jr. a autorem textu Ondřej Ládek. Režie videoklipu se opět ujal Vít Karas, se kterým jsme točili už dva videoklipy – Celibát a Katarze.

Klip k singlu nasbíral za týden přes půl milionu zhlédnutí. Jak se vám natáčelo?

Lukáš: Je to neuvěřitelné, ale za deset dní jsme překonali milionovou hranici zhlédnutí. Je to rekord ve sledovanosti našich klipů a jsme moc rádi, že se tolik líbí!

Petr: Natáčení probíhalo tentokrát úplně jinak, než u předchozích klipů. Pro mě bylo mnohem náročnější, hlavně fyzicky. Odnesl jsem si z něj několik modřin a naražených kostí – ale neskutečně jsem si to užil. Jsme rádi, že jsme klip udělali trochu jinak než dosud – vtipně a bláznivě.

Nějaká vtipná historka z natáčení?

Petr: Těch máme spoustu. Asi nejzábavnější bylo natáčení scén v masokombinátu, kde jsem se projížděl na háku, tancoval mezi vepřovými kýtami, nebo jsem na sebe nechal vysypat bednu prasečích kopýtek.

Necháte nás nahlédnout do Vaší kuchyně? Jak tvoříte? Kdo tvoří? Jak vaše písničky vznikají? Na jaký hudební nastroj většinou skládáte?
Jak vznikají texty? Kde berete inspiraci?

Lukáš: Postup při skládání písniček pro cd Katarze byl v podstatě vždy stejný - složil jsem písničku a Petr ji nazpíval s pracovním „svahilským“ textem. S touto verzí písně jsme začali pracovat s producentem Daliborem. Díky jeho zásahům se stal u většiny skladeb spoluautorem.
Petr: Každá písnička má nějakou náladu, která ve mě něco vyvolává, nějaký pocit, životní událost, zkušenost. To jsem konzultoval s naším dvorním textařem Ondřejem Ládkem a když jsme se shodli na námětu, začal pracovat na textu.
Lukáš: S Daliborem jsme mezitím pracovali na aranžích. Zásadní pro nás ale bylo a je, aby písnička fungovala už jen s kytarou nebo klavírem.

Jak jste spokojeni s Vaší debutovou deskou Katarze, která je už multiplatinová? Splnila vaše očekávání?

Lukáš: My jsme už od začátku měli laťku nastavenou hodně vysoko a naším cílem bylo udělat vyrovnanou desku s deseti silnými písněmi, žádnou vatou. To se nám podařilo a v tomto ohledu deska Katarze naše očekávání splnila.

Petr: Nikdo však netušil s jakým nadšením ji přijmou naši fanoušci. Cédéčka jsou dnes považována za mrtvý formát, a proto nás velmi překvapilo, kolik lidí si cd koupilo a stále kupuje. A také nás mile překvapilo, jak pozitivně bylo cd přijato odborníky – v Cenách Anděl jsme se s Katarzí objevili ve třech hlavních nominacích. Máme z toho všeho velikou radost a velmi nás to motivuje do další práce.

Máte kromě hudby jiné zájmy, koníčky? Jak všechno stíháte?

Petr: Hudba je mojí prioritou, ale hraji také v seriálu Přistav a točím zábavná videa na internetu. Rád se koukám na filmy nebo nějaký dobrý seriál. Časově to sice náročné je, vždy se to ale dá skloubit.

Lukáš: Já rád zajdu do fitka nebo do sauny. A taky se rád koukám na filmy, poslouchám spoustu nové muziky.

Jak změnil váš život úspěch v cenách Zlatý slavík?

Petr: Tak, že bysme od té doby nemohli vyjít na ulici, to ne (smích). Ale úspěch ve Zlatém slavíku pro nás hodně znamená. Fanoušci nám svými hlasy umožnili vyhrát dvě ceny a dali nám tím najevo, že je svojí tvorbou oslovujeme. Moc si toho ceníme!

Kdy poprvé jste zažily úspěch.. vzpomínáte na tu chvíli?

Petr: Já jsem to poprvé ucítil asi v první polovině loňského roku, když jsme předskakovali švédským Roxette. Stáli jsme prvně před plnou halou a z lidí šla neuvěřitelná energie. A zpívali naše písničky, přestože přišli na úplně jinou kapelu.

Lukáš: Já si vzpomínám, kdy jsem poprvé uviděl Petra. Po půlroce marného hledání zpěváka jsem najednou cítil, že to je ono.

Jak silně ovlivňuje Vaši tvorbu spolupráce s dalšími umělci?

Lukáš: To je hodně složitá otázka. Každá spolupráce může člověka ovlivnit a někam posunout. Nemusí to být jen v tvorbě, ale i lidsky, v přístupu, je to o sbírání nových zkušeností.

Petr: Nás hodně ovlivňuje zahraniční popová scéna. I když to nevychází z konkrétní spolupráce, tak je pro nás velmi inspirativní. Díky ní se snažíme přemýšlet trošku jinak a vnímáme věci koncepčněji, jako celek.

Lukáš: Potom je jiná věc, kdy člověk píše písničku pro jiného interpreta. Tam je ovlivněn zadáním a konkrétním interpretem tak, aby mu písnička seděla. Něco takového vlastně teď připravujeme, více ale prozradit nemůžeme. :)

Můžete představit další hudebníky ,kteří s Váma hrajou?

Lukáš: Slza jako taková je dvojice. Na koncertech s námi však vystupují další muzikanti a jsou to David Landštof na bicí, Dalibor Cidlinský Jr. na klávesy a Jan Cidlinský na baskytaru.

Chystáte se v budoucnu oslovit i posluchače v zahraničí?

Petr: Sice to není úplně zahraničí, ale hranice přejedeme (smích). V rámci našeho KATARZE TOUR zavítáme na Slovensko - 21. dubna vystoupíme v Bratislavě.

Prozradíte nám vaše plány do budoucna?

Lukáš: Jakmile skončí jarní část turné, začne nám festivalová sezóna. Je nabitá a fanoušci nás tak můžou vidět po celých Čechách. Na podzim potom připravujeme podzimní část KATARZE TOUR 2016.

Petr: A už pracujeme na písničkách na druhé cd. To vyjde příští rok.

Aktuálně probíhá vaše Katarze tour 2016. Jak si užíváte koncertování? Jste spokojeni?

Lukáš: My jsme se pro turné rozhodli vlastně úplně na poslední chvíli. Chtěli jsme ho udělat až na podzim, ale několik koncertů na začátku roku se rychle vyprodalo, fanoušci nám začali psát, jestli nevystoupíme i u nich, a tak jsme se rozhodli vyjet už na jaře.

Petr: Udělali jsme anketu, ve které fanoušci hlasovali, kam bysme měli přijet, a místa s největším počtem hlasů jsme naplánovali. A s přípravami turné jsme si dali hodně záležet. Koncerty jsou interaktivní přímo s fanoušky a pro všechny je to velký zážitek.

Blíží se sezóna festivalů...  na jednom z prvních budete hrát na festivalu Okoř se šťávou a to už 28.5. Jak se těšíte máte k tomuto místu nějaký vztah?

Lukáš: Já si vzpomínám, když jsem na klubové scéně začínal, tak Okoř se šťávou byl jeden z prvních festivalů, který jsem zaregistroval. Je to už skoro 10 let a pamatuju si, jak jsem řešil možnost vystoupení na festivalu se svojí kapelou. Tehdy to nedopadlo, tak letos se tam už podívám. :)

Chcete něco vzkázat Vašim posluchačům?

Oba: Moc Vám děkujeme za podporu a energii, kterou nám dáváte! Těšíme se, až se spolu potkáme na některém z koncertů!

Předprodej v sítích Ticketportal, Ticketstream,Ticketpro.Další předprodejní místa hrad Okoř nebo restaurace Špejchar Velké Přílepy. Kapacita festivalu je limitovaná. Více info na www.okorsestavou.cz
Na festival bude jezdit kyvadlová doprava z (KULAŤÁKU) linka 350, z Veleslavína linka A23, X-OKOŘ a z Kladna a to i po ukončení akce.
Po zkončení pojede bus i do Slaného !