Skleněné zahrady, Křišťálový chrám a další nevšední zážitky ve sklárně Pačinek Glass

1. březen 2023, 15:16
Skleněné zahrady, Křišťálový chrám a další nevšední zážitky ve sklárně Pačinek Glass

Sklárnu Pačinek Glass naleznete na severu Čech, v Kunraticích u Cvikova v Libereckém kraji.

Jiří Pačinek je jedním z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů nejen u nás, ale i v zahraničí. Patří k významným tvůrcům uměleckého skla, které je vyráběno tradiční českou technikou foukáním a ručním tvarování.

Naleznete zde jedinečný celek, složený ze sklárny, magické Skleněné zahrady a unikátního projektu s názvem Křišťálový chrám. Příjemné posezení lze najít také na nově vybudovaném sklářském dvorku, který se nachází pouze na dohled od hutě a zahrady. Zde si v hezkém venkovském prostředí můžete sednout pod zastřešenou terasu v občerstvení U Pece. Pokud si budete chtít návštěvu prodloužit, ubytujte se v nedaleké Sklářské roubence.

Sklárna

Jiří Pačinek si splnil svůj dávný sen a založil první sklárnu v Lindavě, po které za pár let následovala druhá sklárna v Kunraticích u Cvikova. Na tu se v posledních letech soustřeďuje a koncentruje zde všechny své sklářské aktivity. Sklárna vznikla rekonstrukcí ruiny bývalé strojní traktorové stanice. Je celoročně otevřena široké veřejnosti, která tak má výjimečnou možnost nahlédnout přímo pod ruce sklářských mistrů. Je také oblíbeným místem sklářských výtvarníků, umělců, architektů a designérů z celého světa.

Skleněná zahrada

Herba crystallus, Serpenta multichroma, Columna ledum nebo Kunraticia lucida. Žádnou z těchto exotických květin nenajdete nikde jinde na světě než právě ve Skleněné zahradě Jiřího Pačinka.  Jedná se o prostor s desítkami skleněných květin, rostlin a dalších objektů, instalovaných přímo mezi rostlinami skutečnými. Přijeďte se sem podívat kdykoli během dne. Zahrada vypadá jinak za ranního rozbřesku, v poledním slunci, či v paprscích západu. Oslní vás na jaře, kdy vše pučí, v létě, když na skutečné i skleněné květy sedají motýli. Také na podzim, kdy se barvy ze skleněných rostlin přenáší na okolní keře a stromy a v zimě, kdy jsou skleněné listy, či poupata obalena vrstvou námrazy a ledu. Záplava tvarů, barev a optických iluzí vás zavede do jiného světa, kde si můžete odpočinout a současně načerpat inspiraci. Každý rok vás zde překvapí novým druhem rostliny. Skleněná zahrada je přístupná po celý rok, bez předchozího objednání a neplatíte tu žádné vstupné.

Křišťálový chrám

Přes ulici naleznete kostel plný exponátů od tohoto uměleckého skláře. Přijďte zhlédnout spojení křivek klasicistní architektury a světla s velkorozměrnými plastikami Jiřího Pačinka a jeho sklářských kolegů, inspirovanými faunou i flórou, hru tvarů, barev a optických efektů. Ve spolupráci s obcí Kunratice u Cvikova a Římskokatolickou farností a dalších vznikl tento unikátní projekt. V kostele jsou instalovány více než tři stovky skleněných objektů, inspirované faunou a flórou, ale také sakrálními motivy, jako kříže, andělé a jiné prvky. Prostor doplňují také velkorozměrné plastiky, okna dekorují vázy, poháry a mísy v různých barevných odstínech. Spojení sakrálního prostoru a jeho atmosféry se skleněnými objekty, svítidly a instalacemi vám poskytne nevšední a jedinečný zážitek.

Ubytování ve Sklářské roubence

V Lužických horách je mnoho chalup a chaloupek, ale jen málokterá vás okouzlí tak, jako Sklářská roubenka v nedaleké obci Lindava. Roubenka vám poskytne útulné zázemí, okouzlí vás nejen svým vzhledem, ubytování tohoto druhu se najde málokde. Roubenka mapuje život uměleckého skláře Jiřího Pačinka, který zde prožil většinu svého osobního, ale i uměleckého života.

PAČINEK GLASS

adresa: Kunratice u Cvikova 147, 471 55 Kunratice u Cvikova

www.pacinekglass.com