Skalná (Wildstein, Vildštejn)

20. srpen 2013, 11:25
Skalná (Wildstein, Vildštejn)

Město Skalná leží v Karlovarském kraji, 12 km severně od Chebu, 6 km od Fr.Lázní, v bezprostřední blízkosti německých hranic.

Dominantní památkou Skalné je románský hrad Vildštejn, založený rodem Notthafftů již kolem roku 1200. S dějinami hradu také přímo souvisí historie města. První písemná zmínka o Vildštejně je z roku 1224. V 16. století se zde rozšiřovala řemeslná výroba, rozvoj zaznamenala ruční výroba papíru, výroba kamenin a hrnčířství, což přineslo obci značný rozmach. Později se zde nacházejí keramické jíly a těžba surových jílů přetrvává dodnes. V roce 1850 byl Vildštejn sídlem soudního okresu, obec se rozvíjela a v roce 1865 byla povýšena na městys, v němž tehdy žilo 2 300 obyvatel. Císař František Josef I. pak Skalnou (Vildštejn) roku 1905 povýšil na město.

Ve Skalné se nachází řada dalších památek jako například: kostel sv. Jana Křtitele, kostel sv. Šebestiána, několik kaplí, božích muk, hrázděné domy, hrad ve Starém Rybníku.

Skalná je vyhlášenou gastronomickou destinací. Ve městě velké množství pohostinských a ubytovacích kapacit v různých cenových relacích. Z hlediska sportovního využití lze používat sportovní halu, fotbalové hřiště s nově vybudovaným sociálním zázemím. Na tomto hřišti začínal svou kariéru světoznámý fotbalista a skalenský rodák Pavel Nedvěd. Spolkový život ve Skalné je bohatý a ve městě působí více jak jedenáct aktivních spolků a organizací, které jsou motorem společenského života.

 

Skalná (Wildstein, Vildštejn)

adresa: Městský úřad Skalná, Sportovní 9, 351 34 Skalná

telefon: +420 354 594 920
e-mail: [email protected]
www.skalna.cz

Akce ve Skalné a okolí