Prachovské skály jsou nejznámější částí Českého ráje

31. květen 2024, 6:20
Prachovské skály jsou nejznámější částí Českého ráje

Prachovské skály tvoří pískovcový skalní komplex, který je zároveň přírodní rezervací a nedílnou součástí Chráněné krajinné oblasti Českého ráje. Toto skalní město se nachází přibližně 5 kilometrů severozápadně od Jičína a rozprostírá se na ploše cca 260 ha.

O Prachovských skalách

Prachovské skály v Českém ráji jsou impozantním přírodním územím, které bylo vyhlášeno přírodní rezervací již v roce 1933. Skalní město je tvořeno výraznými formacemi, soutěskami a úchvatnými tvary, což je ideální pro fotografování, turistiku a horolezectví. Otevřené náhorní plošiny nabízejí úchvatné výhledy na Český ráj. Prachovské skály jsou skvělým místem pro milovníky přírody a dobrodružství, kde mohou objevovat jedinečné geologické útvary a užívat si krásy úchvatné krajiny. Jejich půvab a atmosféra přitahují návštěvníky k opakované návštěvě.

Pro návštěvníky zde čekají čtyři prohlídkové trasy: žlutá o délce 1,5 km, červená 2,5 km, zelená 3,5 km a modrá, která vede od obce Prachov a je vhodná i pro kočárky. Všechny trasy jsou navrženy tak, aby vyhovovaly všem věkovým kategoriím – od rodin s dětmi po aktivní seniory, ale také turistům, kteří si chtějí užít trochu výzvy během svého výletu.

Pro aktuální informace navštivte webové stránky www.prachovskeskaly.cz. V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat prostřednictvím e-mailu na [email protected] nebo telefonicky na čísle 702 002 702.

Historie místa

Prachovské skály a jejich okolí jsou místem s bohatou historií. Počátky osídlení sahají až do pravěku, kdy zde vznikaly opevnění, valy i pohřebiště tzv. hradištní kultury. Na plošině, která nese název Starý hrádek, bylo vysledováno osídlení od doby bronzové, kdy zde byla založena osada. Díky valům mohli naši předci dobře hájit svá tehdejší hradiště a osídlení. Dodnes jsou zachovány části osmi valů. Lze zde dohledat i stopy po osídlení Keltů od 4. století před n. l., poté Germáni a přibližně od 6. století nastává období Slovanů – tedy našich předků.

Počátky turistiky

První zmínky o obci Prachov pocházejí ze 17.st. Po smrti Valdštejna v roce 1634 získává panství s Prachovskými skalami Jindřich hrabě Schlik. V roce 1880 vyšla první mapa Prachovských skal. Začal se také rozvíjet turismus díky hraběti Ervínu Schlikovi, který nechal postavit lesní restauraci s názvem "U Sklípku" v roce 1886. Průvodce Jičínska a Prachovských skal z roku 1913 již tehdy upozorňoval návštěvníky na nutnost zachování klidu a čistoty. Po roce 1930 byla vybudována bezprašná silnice a parkoviště. Již tehdy návštěvnost překročila 100 000 návštěvníků, a proto byly 31. prosince 1933 Prachovské skály vyhlášeny "Státní přírodní rezervací", což představovalo důležitý krok k ochraně přírody pro budoucí generace.