Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

26. březen 2023, 10:25
Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Nejstarší a největší loutkářské muzeum v České republice umístěné v nádherném renesančním Mydlářovském domě, který je jednou z dominant města. Ve třech patrech plných loutek se zde seznámíte nejen s bohatou historií českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, ale poznáte i další unikátní podoby loutkového divadla z mnoha zemí světa. A pozor, loutky tu nejsou jen na koukání!

Vstupte do stálé expozice nazvané Magický svět loutek a nechte se vést historií českého loutkářství od tradičních marionet kočovných loutkářů přes varietní loutky a rodinná loutková divadla až k filmovým loutkám, které proslavily české tvůrce v zahraničí. Nechybí Spejbl a Hurvínek, tvorba Jiřího Trnky, loutky Josefa Váchala nebo kompletní výprava představení Enšpígl, jedné z nejdůležitějších inscenací moderního českého loutkového divadla. V zahraniční části expozice jsou pak k vidění magické stínové loutky z Indonésie, výběr loutek z Indie, Japonska, Číny nebo Barmy a také rarita, vietnamská vodní loutka.

V místnosti věnované mezinárodní loutkářské organizaci UNIMA můžete zhlédnout ukázky loutkového divadla z celého světa a ve dvou hernách i přímo v expozici si sami vyzkoušíte vedení mnoha druhů loutek. Snadno se může stát, že přitom přestanete vnímat čas a doslova se tu zapomenete. V muzeu můžete také navštívit v průběhu roku velké množství kulturních akcí, ať již jsou to loutková představení, koncerty nebo třeba oblíbené Duchůplné muzeum, kdy se historické sídlo muzea promění na jeden večer v dům plný strašidel a přízraků. Muzeum nabízí také velké množství kreativních i vzdělávacích programů pro školy a další skupiny.

Navštívit u nás můžete rovněž zajímavé sezónní a krátkodobé výstavy. Principy luminiscenčního divadla mohou návštěvníci objevovat i v luminoherně na půdě muzea. U příležitosti oslav padesátého výročí otevření muzea byla otevřena také reprezentativní výstava nazvaná „Všechno nejlepší! 50 let Muzea loutkářských kultur v Chrudimi“, která návštěvníkům představuje ty nejvýznamnější exponáty ze sbírky MLK.

Otevírací doba

8.1. 2024–18.2. 2024: zavřeno
únor–červen, září–prosinec: úterý až neděle: 9–17 hodin
červenec–srpen: pondělí až neděle: 9–17 hodin

Přístup do muzea je částečně bezbariérový.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

adresa: Břetislavova 74, 537 60 Chrudim
telefon: +420 469 620 310
e-mail: [email protected]

www.puppets.cz

Výstavy a akce Muzea loutkářských kultur Chrudim

19.2.2024 – 31.12.2024, 23:59
Nejstarší a největší loutkářské muzeum v České republice umístěné v nádherném renesančním Mydlářovském domě, který... více