Město Hluk

14. únor 2023, 15:32
Město Hluk

Město Hluk naleznete poblíž Uherského Hradiště, ve Zlínském kraji, jen nedaleko slovenských hranic. Název města pochází z dávných dob, kdy lidé při blížícím se nebezpečí na kopcích kolem města zapalovali ohně a hlasitě křičeli, aby tím hlukem upozornili okolí.

Historické stavby a zajímavosti

Ve městě je hned několik památek a zajímavostí. Muzeum ve věži naleznete v nejvyšším patře hlucké tvrze. Expozice je zaměřena na archeologické doklady osídlení hluckého katastru. Kostel sv. Vavřince se vypíná na údolní terase uprostřed města, svým majestátným vzhledem přitahuje pozornost a vyzývá k návštěvě. Běžte se také podívat na Památkové domky, jsou postaveny z "kotovic" — nepálených cihel, a jejich zdi pokrývá mazanina z ječmenných plev, hlíny a vody, jsou přemalované vápnem. Jedná se o pět domků, které jsou malé nejen zvenčí. Pokud se vydáte dovnitř, zjistíte, že jsou ještě menší. Uvnitř toho nejmenšího najdete místnost 3x3 metry, s nízkým stropem, tento prostor kdysi obývala devíti členná rodina. Nevynechejte na pohled moc hezkou kapličku Pod Babíma horama, která zde byla postavena na památku dvou bitev v roce 1116 a 1421. Nesmíte minout lidový domek Háječek s ukázkou dobového bydlení. 

Přírodní památky v okolí

Přírodní památka Okluky je velkou přírodní zajímavostí, důvodem ochrany je jediný povrchový výchoz púchovských slínů v rámci magurského flyše. Další přírodní památkou v okolí je Pod Husí horou a Hluboček, což je lesní komplex tvořený z větší části karpatskými dubohabřinami, kde ve stromovém patře dominují habry, lípy a duby.  

Hlucké sportovní vyžití

V letních měsících se nechte zlákat místním koupalištěm, kde se vyřádí malí i velcí.  Ve městě naleznete sportovní areál s velkou sportovní halou, malým a zrcadlovým sálem, kuželnou či posilovnou. Je zde dále atletický a fotbalový areál a nechybí ani tenisové kurty. Sportovci se zde opravdu nudit nebudou. Přes město vede také oblíbená cyklostezka z Uherské Hradiště.

Kulturní akce ve městě

Jednou za tři roky se zde pořádají Dolňácké slavnosti písní a tanců s tradiční jízdou králů. V rámci těchto slavností vystupují cimbálové muziky a taneční soubory a také jsou pořádány výstavy obrazů a uměleckých děl regionálních výtvarníků a ukázky lidového stavitelství na památkových domcích. Tradiční oblíbené Svatovavřinecké slavnosti probíhají v srpnu.

Informační centrum města Hluk

adresa: nám. Komenského 158, 687 25 Hluk
telefon: 572 111 312
e-mail: [email protected]