Město Hlinsko – brána do krajiny tradic

7. březen 2022, 10:33
Město Hlinsko – brána do krajiny tradic

Město Hlinsko se nachází na rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí Železné hory a Žďárské vrchy v povodí řeky Chrudimky. Hlinsko je správním, průmyslovým i společenským centrem mikroregionu Hlinecko.

První písemná zmínka o existenci Hlinska pochází z roku 1349. Název města je odvozen od pověsti, podle níž založili město hrnčíři. Nejstarší hlineckou budovou je Tvrz z roku 1413. K zajímavým hlineckým památkám patří Ježdíkův dům, barokní radnice na Poděbradově náměstí a kostel Narození Panny Marie.

Nejnavštěvovanější památkou Hlinska je Památková rezervace Betlém, která leží přímo v centru města. Betlém je jednou z expozic Muzea v přírodě Vysočina, další expozicí je Veselý Kopec, vzdálený 8 km od Hlinska. V průběhu roku se na Betlémě konají různé kulturní akce jako jsou jarmarky, koncerty nebo tradiční Adámkovy folklorní slavnosti.

Hlinecko je známé svým tradičním masopustem. Pro svoji jedinečnost byly v roce 2010 Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku zapsány na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Město Hlinsko se stále rozvíjí a žije bohatým kulturním a sportovním životem. V letních měsících láká k návštěvě moderní koupací biotop. Mírně zvlněná krajina v okolí Hlinska je vhodná pro cykloturistiku a pěší turistiku.

Turistické informační centrum Hlinsko

adresa: Čelakovského 561, Hlinsko
telefon.: 731 697 418
e-mail: [email protected]

www.hlinsko.cz

5.8.2023, 14:00 – 22:00
Je to dlouhých sedmnáct let, co Olympic odehrál první a do letošního roku poslední koncert v hlineckém amfiteátru Rychtář.   více