Hauenštejn neboli Horní hrad se nachází v romantickém prostředí krásné přírody

10. květen 2023, 22:40
Hauenštejn neboli Horní hrad se nachází v romantickém prostředí krásné přírody

Horní hrad Hauenštejn se nachází mezi Chomutovem a Karlovými Vary u Stráže nad Ohří, uprostřed romantických lesů v nádherné přírodě, jen 6 kilometrů od Klínovce a 2 kilometry od řeky Ohře. Novogotický Horní hrad stojí na skalním ostrohu v nádherném údolí Hornohradského potoka, je obklopen lesy, loukami a potoky.

Byl vystaven ve 13. století králem Přemyslem Otakarem II. V průběhu 19. století byl hrad za držení Buquoyů přestavěn ve dvou etapách na prostorný pseudogotický zámek. Hrad pak začal postupem času chátrat, a tak je v současné době rekonstruován.

Aktuálně se dá vystoupat na hradní věž, prohlédnout si zámeckou kapli a navštívit komnatu s neogotickým mobiliářem. Přístupná jsou také gotická sklepení a rytířský sál s krásným dřevěným vyřezávaným stropem. Pod hradem naleznete k odpočinku park s altánem. Nevynechejte prohlídku přilehlého arboreta s mnoha jedinečnými rostlinami a dřevinami. Jedinečnou je jistě sbírka více než 40 druhů javorů. Je zde také možnost noční prohlídky, která ve vás zanechá nezapomenutelný zážitek. Celý zámecký areál včetně rozlehlého parku zahrnuje rybníčky, kamenné mostky, vyhlídkový altán a četné průhledy do hornohradského údolí. K prohlédnutí je zde připravena stálá výstava dřevěných plastik v hradní galerii a výstava Album vedut Království českého od Augusta Hauna.

Na hradě je také možnost ubytování v rozlehlém podkroví jednoho z hradních paláců za ceny takříkajíc za hubičku, cena zde začíná na 250 Kč za osobu a noc. Atmosféra tohoto typu nocování je neopakovatelná. Spokojeni budete také v moderních vícelůžkových apartmánech. Ubytování zde najde každý — turista, skaut, rodiny s dětmi, prostě každý, kdo má rád přírodu a hrady. Nabídnou vám zde plnou penzi nebo polopenzí či jen občerstvení. Pro skupiny je zde možnost pronájmu venkovní kuchyňky. Můžete tu zažít kulturní i sportovní akce, bojové hry, střelbu z luku, šermování, sokolníky, rytířská klání, ohnivou show. Je možné tu uspořádat svatby na hradě, školy v přírodě, firemní akce a rauty, výlety. Možností, co zde dělat je opravdu mnoho, nudit se tu nebudete.