Unikátní TV cyklus Kmeny na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě

23. říjen 2014, 14:40
Unikátní TV cyklus Kmeny na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě

Mimořádnou příležitost vidět tři díly právě vznikajícího dokumentárního seriálu Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, nabídne 18. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, největší událost svého druhu ve střední a východní Evropě.

Projekce dílů RAP – režie Bohdan Bláhovec, MOTORKÁŘI – režie Pavel Abrahám a HIPSTEŘI – režie Jan Látal je na programu v pátek 24. 10. od 22.30 v sále DKO II, v rámci sekce Work In Progress. Následovat bude diskuze s režiséry.
Koprodukční dokumentární cyklus Yinachi & Česká televize Kmeny přiblíží 16 z 26 témat popsaných v mimořádně úspěšné knize Vladimira 518 Kmeny z roku 2011. Diváci se tak dostanou do komunit, které se svou odlišností, mnohdy patrnou na první pohled, záměrně vymezují vůči ostatním, které zkrátka chtějí žít jinak. Na vzniku seriálu se podílelo 10 režisérů: Pavel Abrahám – Motorkáři, Graffiti, Straight Edge, Bohdan Bláhovec – Rap, Goths, Daniela Gébová – Punk, Petr Hátle – Thrash metal, Meatheads, Jan Látal – Neohippies, Hipsteři, Janek Růžička – Skins, Tuning, Jan Strejcovský – Otaku, Štěpán Vodrážka – Tattoo, Jirka Volek – Hooligans, Jan Zajíček – Hackeři. Dramaturgem Kmenů je Ivo Bystřičan, kreativním producentem Petr Kubica. Šestnáct šestadvacetiminutových dílů Česká televize začne vysílat v březnu 2015.

„Myslím, že se dokumentární zpracování v tomto případě naprosto nabízí. Médium knihy má samozřejmě omezený rozsah i samotný slovník, čili sledovat jednotlivé subkultury v pohybu může celý jejich příběh přirozeně a nenásilně rozšířit. Nejedná se o doslovný přepis knižní předlohy, spíše nám jde o doplnění a rozvedení tématu. Svět subkultur se neustále dynamicky proměňuje, každý rok má své neopakovatelné nastavení a nám jde o to, zachytit alespoň symbolický odraz těchto procesů. Brzo bude totiž vše zase jinak," konstatuje Vladimir 518.

Cílem dokumentárního seriálu Kmeny není podat komplexní zprávu o subkulturách, ale ukázat, jak jednotlivá mikrospolečenství fungují, jak se projevují, jak vypadají, v čem tkví jejich těžiště. Každý díl se snaží co nejpoutavěji a vizuálně co nejpozoruhodněji zachytit typické subkulturní aktivity, dílčí rituály. Kamera detailně zkoumá fyzické znaky kultury, jako je oblékání a móda, popřípadě jídlo, líčení, hairstyling, ozdoby, hudba, interiéry a jejich výzdoba, plakáty, odznaky, předměty a propriety odkazující na subkulturu, včetně jejich výroby či úpravy. Zvuk zachycuje subkulturní hodnoty, morálku, specifický jazyk a žargon, ideologii – tam, kde je to možné v přirozených situacích hlavních postav a ostatních členů subkultury.

Rušivým elementem není ani režisér, který funguje jako pečlivý pozorovatel či hybatel určitých částí dění, ale nevstupuje do obrazu, divákovi zůstává skryt. Archivní záběry, fotografie a animace, to jsou nejpoužívanější vnější formální prvky. Významnou součástí dokumentárního cyklu je výtvarná složka, inspirovaná vnějšími znaky dané subkultury. Vizuální styl Kmenů přirozeně vychází z knižní předlohy.

Kmeny vstoupí na sociální sítě Facebook, Twitter, Instagram. V plánu je intenzivní on-line kampaň a také osm žánrových projekcí v klubech v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Plzni, Ostravě, které budou spojeny s diskuzemi a hudebními produkcemi.

Projekt Kmeny vzniká v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou Budějovický Budvar a Jägermeister.