Unikátní bigband složený z hudebníků z celé Evropy řídí Čech Jan Jirucha

9. říjen 2014, 14:34
Unikátní bigband složený z hudebníků z celé Evropy řídí Čech Jan Jirucha

Do Česka se v rámci projektu Euroradio Jazz Orchestra, iniciovaného Českým rozhlasem, sjedou špičkoví muzikanti z celé Evropy. Jednadvacetičlenný ansámbl vystoupí 16. října v pražském studiu Českého rozhlasu v budově ČRo Regina v Karlíně a o den později v královéhradeckém KC Aldis v rámci tradičního festivalu Jazz Goes To Town. Vstup na veřejnou nahrávku v karlínském studiu Českého rozhlasu je zdarma. V Hradci Králové  vystoupení bigbandu předchází společný koncert tria Karla Růžičky a Jiřího Stivína a vstupenky v ceně 200 korun jsou v prodeji v královéhradeckém infocentru a na místě.

„V rámci projektu Euroradio Jazz Orchestra se každoročně sejdou nejlepší muzikanti z mnoha zemí. Za nás to letos budou vycházející hvězdy Jan Jirucha mladší a Štěpánka Balcarová, oba nejen zruční muzikanti, ale zároveň vynikající dirigenti a skladatelé. V trombonové sekci navíc usedne talentovaný hráč Štěpán Janoušek,“ přibližuje akci hudební redaktor Českého rozhlasu Václav Vraný. Jirucha se na koncertech ujme dirigentské taktovky, zatímco Balcarová se představí v roli trumpetistky a skladatelky. Jirucha a Balcarová pro big band složili unikátní skladby inspirované významnými osobnostmi 20. století. Mladí autoři nečerpali inspiraci jen od hudebních velikánů minulého století a v průběhu koncertu se tak kromě skladeb vycházejících z tvorby jazzového kontrabasisty Charlese Minguse objeví i hudba odkazující na dílo legendárního českého režiséra Františka Vláčila či malíře Jana Zrzavého. „Jan Zrzavý je mým oblíbeným malířem, a proto jsem se rozhodla složit pro Euroradio Jazz Orchestra právě hudbu inspirovanou jeho obrazy,“ říká skladatelka a trumpetistka Štěpánka Balcarová. Její kolega Jan Jirucha ml. příležitost složit hudební téma věnované významné osobnosti pojme jako vzpomínku na amerického jazzmana Charlese Minguse. „Právě přes jeho tvorbu jsem se totiž postupně propracoval až k vážné hudbě,“ vzpomíná lídr ansámblu. Mladé umělce do orchestru navrhují redaktoři z jednotlivých zemí Evropské vysílací unie (EBU) a kromě vysoké umělecké úrovně při výběru rozhoduje také věk. Projekt proto dává prostor především mladým hudebníkům do třiceti let.

Návštěvnici koncertů se mohou těšit na jedinečný hudební zážitek, v němž se snoubí tradiční big bandový zvuk s prvky vážné hudby. „První a poslední skladba navazují na tradice big bandu a posluchači se můžou těšit i na pasáže postavené na improvizaci. Zato prostřední dvě lyrické skladby se blíží spíše soudobé vážné hudbě,“ potvrzuje Balcarová. Členové souboru po celé Evropě už od konce září individuálně trénují svoje party. První společná zkouška je však čeká pouhé tři dny před prvním koncertem. Jan Jirucha ml. se už na výzvu vyladit big band, jehož členové se uvidí poprvé pár dní před prvním představením, těší. „Práce za takových podmínek pro mě bude zcela novou zkušeností. Shlédnul jsem nějaká videa jednotlivých muzikantů na internetu a věřím, že pokud všichni doma poctivě natrénují svoje party, tak mě čeká už jen příjemná práce,“ dodává talentovaný dirigent, skladatel a trombonista.

Historie projektu Euroradio Jazz Orchestra sahá až do roku 1965. Letos se organizačních záležitostí premiérově ujal Český rozhlas ve spolupráci s agenturou Twentyfourseven Promotions, známou především pořadatelstvím úspěšného festivalu JazzFestBrno. Po desetiletí se o evropský big band starala dánská organizace Swinging Europe, ta však z důvodu nedostatku financí musela podporu ukončit. Ohrožený projekt zachránil Český rozhlas rozhodnutím, že se minimálně pro letošní rok orchestru ujme a tuto letitou tradici zachová. O další budoucnosti big bandu se rozhodne na zasedání redaktorů EBU, které se koná letos rovněž v Česku.

Český rozhlas bude z pražského koncertu pořizovat záznam, který pak odvysílá 31. října od 21:30 na stanici Vltava. Ve stejný čas  koncert do programu zařadí i další stanice z organizace EBU, takže ho uslyší prakticky celá Evropa.

Více o historii

Evropská vysílací unie EBU funguje od roku 1950 a je nejvýznamnější unií veřejnoprávních médií se 73 členy z 56 evropských zemí a 36 přidruženými členy z Asie, Afriky a Severní a Jižní Ameriky. V roce 1965 zformovala v rámci svých přidružených aktivit EBU Big Band a veřejnoprávní média z celého světa do něj nominovala v různých letech vždy nové vynikající umělce. Mezinárodní orchestr si postupně získal zásadní renomé. V roce 2005 se dočkal obnovy, když za jeho fungování převzala odpovědnost dánská organizace Swinging Europe. Přinesla myšlenku mladých hudebníků a EBU Big Band se přejmenoval na European Youth Jazz Orchestra. Mimořádná umělecká úroveň tělesa a jedno z nejlepších organizačních zázemí pro fungování jazzového orchestru dále vystupňovalo jeho kvalitu a prestiž. V roce 2008 se kapela přejmenovala na European Jazz Orchestra (EJO) a v dalších letech absolvovala úctyhodná turné po celém světě. V roce 2014 převzal záštitu nad fungováním orchestru Český rozhlas ve spolupráci s českou kulturní společností Twentyfourseven Promotions, organizátorem jednoho z nejvýznamnějších českých jazzových festivalů, JazzFestu Brno. Orchestr s výhradní podporou rozhlasových organizací sdružených v EBU se přejmenoval na Euroradio Jazz Orchestra a v této podobě se s ním máme možnost setkat historicky poprvé právě letos.

Euroradio Jazz Orchestra

16. 10. 20:00 Praha, Český rozhlas, Studio A, Karlín (vstup zdarma)

17. 10. 21:00 Hradec Králové, KC Aldis, Malý sál