Trojská botanická zahrada slaví 50. narozeniny

30. květen 2019, 16:32
Trojská botanická zahrada slaví 50. narozeniny

V rámci oslav připravila limitovanou edici vína nazvaného Natalis a dvě knižní novinky. Známé osobnosti pokřtily vína ročníku 2018 z vinice sv. Kláry.

Trojská botanická zahrada v letošním roce slaví kulatiny. V rámci narozeninových oslav dne 29. května pokřtila kolekci vín ročníku 2018 včetně limitované edice vína nazvaného Natalis a nové knihy Vinice sv. Kláry 365. Kmotry se stali herci a herečky, milovníci dobrého vína, Lucie Benešová, Jitka Schneiderová, Matěj Ruppert, Alice Bendová a Miroslav Táborský. U příležitosti svého jubilea vydala botanická zahrada také knihu Příběh trojské botanické zahrady, která přiblíží čtenářům padesátiletou historii zahrady i její plány do budoucna. Kmotry této knihy se staly osobnosti, jež se v uplynulých letech staly součástí projektu Kořeny osobností: náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček, dirigent Libor Pešek, slavný český anglista Martin Hilský, olympijská medailistka, biatlonistka Gabriela Koukalová, houslový virtuos Pavel Šporcl, herečka Chantal Poulain, vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová, herci Michal Klásek a Martin Barták z Divadla Spejbla a Hurvínka i s legendárními loutkami.

Botanická zahrada hl. m. Prahy oficiálně existuje od 1. ledna 1969. Ačkoliv mezi botanickými zahradami patří k těm mladším, může se pochlubit unikátním skleníkem Fata Morgana, mnoha sbírkami rostlin, které patří k nejlepším v Evropě, a v neposlední řadě také památkově chráněnou vinicí sv. Kláry s jedinečným geniem loci, produkující vína špičkové kvality. „Botanická zahrada prošla během uplynulých padesáti let obrovským rozvojem. V roce 1969 se začínalo v podstatě na zelené louce a dnes patří k nepřehlédnutelným atrakcím hlavního města, kterou každoročně vyhledá více než 300 tisíc návštěvníků. Zahradu navíc v následujících letech čeká další velký rozvoj, díky kterému se promění v moderní botanickou zahradu 21. století,“ zve k návštěvě zahrady Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„Botanická zahrada slaví padesátiny ve skvělé kondici a patří zaslouženě mezi výkladní skříně Prahy. Investice, které město plánuje na další modernizaci této zahrady, jsou jedny z těch, které ocení i následující generace. Zvu všechny Pražany, aby přišli oslavit půl století pražské botanické zahrady příjemně stráveným časem v ní a neopomněli si dát i skvělé víno Natalis, které pochází z vinic sv. Kláry,“ dodává náměstek pražského primátora Petr Hlubuček.   

Příběh trojské botanické zahrady na stránkách nové knihy

K připomenutí 50. výročí založení trojské botanické zahrady vznikla knižní publikace nazvaná Příběh trojské botanické zahrady. „Tato kniha nemá být vyčerpávajícím souhrnem událostí uplynulých let, nýbrž jakýmsi malým ohlédnutím za tím, jak plynul čas zde v Trojské kotlině a co se tu díky úsilí zaměstnanců zahrady podařilo vybudovat. Věříme, že se tak bude dít i nadále a že ono odhodlání je v zahradě patrné i jejím dnešním návštěvníkům,“ dodává Bohumil Černý.

Kniha Příběh trojské botanické zahrady čtenáře seznámí nejen s historií zahrady, ale představí i významné sbírky, stavby a expozice. Zároveň nabídne nahlédnutí do blízké budoucnosti a poodhalení toho, co návštěvníky čeká. Kmotry této knihy se staly osobnosti, jež se v uplynulých letech staly součástí projektu Kořeny osobností: náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček, dirigent Libor Pešek, slavný český anglista Martin Hilský, olympijská medailistka, biatlonistka Gabriela Koukalová, houslový virtuos Pavel Šporcl, herečka Chantal Poulain, vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová, herci Michal Klásek a Martin Barták z Divadla Spejbla a Hurvínka i s legendárními loutkami. Knihu si zájemci budou moci od června zakoupit ve všech pokladnách botanické zahrady.

Botanická zahrada pokřtila novou kolekci vín, narozeninové cuvée i knihu Vinice sv. Kláry 365

Trojská botanická zahrada se pro veřejnost otevřela v roce 1992. Od té doby se postupně rozvíjela, spojovala v jeden celek a vznikaly další expozice. V devadesátých letech do své správy získala i památkově chráněnou vinici sv. Kláry. Pod ní byl později vybudován
i sklep s expozicí výroby vína, kde už deset let vzniká unikátní víno vysoké kvality. Ke svým 50. narozeninám si botanická zahrada nadělila novinku. „Pro oslavu 50. výročí založení Botanické zahrady hl. m. Prahy byly speciálně již při sklizni kupážovány hrozny Sauvignonu, Muškátu moravského a Ryzlinku rýnského a následně vyrobeno cuvée Natalis – latinsky narozeniny, které má bohatou vůni po vyzrálých pomerančích, mandarinkách a limetách s podtóny angreštu, mandlí a velmi jemnou vůní pupenů černého rybízu,“ uvedla Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry. V chuti se harmonicky snoubí zbytkový cukr a kyselina, vše doplněné chutí velmi vyzrálých žlutých jablek, cukrového melounu a angreštu.

Druhou narozeninovou novinkou je kniha Vinice sv. Kláry 365, jež čtenářům přiblíží proměny jedné z nejstarších pražských vinic v průběhu roku. Fotografie seznámí s jednotlivými činnostmi a úsilím, které je zapotřebí každoročně vynaložit, aby mohlo vzniknout skutečně špičkové víno. Knihu si zájemci budou moci od června zakoupit ve všech pokladnách botanické zahrady. Kmotry vín ročníku 2018, cuvée Natalis a knihy Vinice sv. Kláry 365 se stali herci a herečky, milovníci dobrého vína, Lucie Benešová, Jitka Schneiderová,
Matěj Ruppert, Alice Bendová a Miroslav Táborský.

Rok 2018 byl pro révu na vinici sv. Kláry zpočátku poměrně příznivý. „Velkým problémem se během vegetace ukázal nedostatek atmosférických srážek a s tím spojené částečné sesychání hroznů a v některých případech i ohrožení keřů samotných. Příroda je mocná a vloni si s hrozny opravdu pohrála. Dozrát dokázaly do vysokých cukernatostí a výsledná kvalita hroznů a moštů byla vynikající,“ dodává Vladimíra Egertová.   

Bílá vína ročníku 2018 ocení hlavně milovníci plných, hutných vín se zbytkovým cukrem a s vyšším obsahem alkoholu. Loňský rok byl však skvělý především pro červená vína. Místní Rulandské modré 2018 již po dokvašení vykazovalo parametry opravdu špičkového vína,
které bude po dobu dvou let zrát v kombinaci nových a starých dubových sudů, následně minimálně jeden rok ležet v láhvi. V nabídce Vinotéky sv. Klára se ho návštěvníci dočkají v roce 2021.

Léto v trojské botanické zahradě s kulinářskými zážitky i s vůní květin

Ani během prázdnin se návštěvníci v trojské botanické zahradě nudit nebudou. Léto bude ve znamení chutí, vůní a krásy rostlinného těla. Už od června představí výstava kaktusů a dalších sukulentů rostliny, kterým sluneční žár ani sucho vůbec nevadí. Expozice přiblíží rostlinné bohatství pouští a polopouští. Dozvíte se, že mezi sukulentní rostliny patří nejen kaktusy, agáve, aloe či tlustice, ale i příbuzní révy vinné, pampelišky nebo tykve. Chybět nebude ani doprovodný prodej s odbornou poradnou. Výstava se koná v expozici Svět sukulentů od 12. června do 21. července denně od 9.00 do 19.00 hodin.

Po celé léto mohou návštěvníci zažít zahradu všemi smysly. Těšit se mohou na vonná zastavení, vyzkouší si, jak citlivá jsou jejich chodidla na chodníčku z přírodních materiálů, prozkoumají i zdánlivě neviditelné detaily rostlinných struktur, zaposlouchají se do zvuků včelího úlu a zahrát si mohou na unikátní lithofon.

Celoroční téma krásy rostlinného těla se promítá do letní výstavy fotografií osvěžující prázdninový čas. Makrofotografie rostlinné říše zachycující zajímavé úhly pohledu a překvapivé momenty, u kterých stojí za to se zastavit, přiblíží návštěvníkům svět rostlin
v neobvyklých podobách od 13. července do 20. srpna v expozici Svět sukulentů.

Víkend 13. a 14. července bude patřit květinám a gastronomickým zážitkům pod taktovkou Markéty Hrubešové a floristky Kláry Franc Vavříkové. „Po celý víkend návštěvníci ochutnají širokou nabídku specialit, chybět nebudou výtečné burgery, pizza v kornoutu i netradiční rolovaná zmrzlina. Vyzkoušet bude možno kávu s obrázkem, do které lze za pomoci jedlých barev natisknout jakýkoliv obrázek či fotku. Představí se také Kafe Mělník i Minipivovar Němý Medvěd, které jsou uvedeny v nové knize Lukáše Hejlíka Gastromapa 365,“ zve do trojské botanické zahrady produkční akce Jindřiška Hejtyková.

Milovníci piva by si v srpnu neměli nechat ujít Pivní festival v rozkvetlé Ornamentální zahradě. Rozmanitá nabídka piv z malých i velkých domácích pivovarů spojená s doplňujícím sortimentem jídel a lahůdek k pivu, veselá muzika a příjemná atmosféra čeká návštěvníky během víkendu 17. až 18. srpna.

Obdivovatelé rostlin se mohou zahradou projít v doprovodu odborníků během sobotních komentovaných prohlídek. 20. července představí kurátor Petr Hanzelka letní trvalky, 27. července kurátorka Klára Lorencová zájemce seznámí s užitkovými rostlinami Nového světa a 10. srpna kurátorka Alena Nováková přiblíží kolekci letniček. Prohlídky se konají vždy od 14.00 a 16.00 hodin, jsou v ceně vstupného do venkovních expozic, rezervace není nutná.

Proměna trojské botanické zahrady

Trojská botanická zahrada prošla během uplynulých 50 let velkým rozvojem, díky čemuž se dnes řadí k předním institucím podobného typu v České republice. Každoročně ji navštíví více než 300 tisíc návštěvníků, kteří se zde seznamují s krásami světa rostlin. V následujících letech čeká areál zahrady zásadní modernizace. Jsou plánovány stavby, nové expozice i rozšíření pěstebního zázemí. Po dokončení všech projektů se počítá s nárůstem počtu návštěvníků až na 600 tisíc ročně. Trojská botanická zahrada tak bude splněným snem o zelené oáze uprostřed velkoměsta.

U skleníku Fata Morgana postupně vzniká moderní komplex s pokladnami, toaletami a restaurací s venkovní terasou. „Plocha bude od ulice Trojská pohledově oddělena sadovými úpravami. Dále od vstupu je navržena vstupní expozice tvořená soustavou teras z gabionových opěrných zdí, venkovních schodišť a vodních prvků. Návštěvníci se specifickými potřebami a rodiny s malými dětmi budou moci využít výtah. Na třech výškových úrovních jsou navrženy centrální pěstební plochy a zázemí botanické zahrady,“ říká Václav Jůzko, vedoucí stavebního oddělení Botanické zahrady hl. m. Prahy. Rozšíření pěstebního zázemí umožní pěstovat rostliny pro nově vznikající expozice.

V severní části zahrady vznikne nový vstupní areál, který se stane hlavním vchodem a komfortním zázemím pro návštěvníky. Stavba bude výjimečná svým křivkovitým půdorysem, který má přispět k harmonickému kontaktu mezi rostlinami, lidmi a architekturou. „Přesunutí hlavního vchodu odlehčí dopravně přetížené čtvrti Troja v oblasti zoologické zahrady a také posílí nabídku parkovacích ploch i kulturního vyžití v oblasti Bohnic,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Rozvoj trojské botanické zahrady v následujících letech bude zahrnovat i vznik nových či obnovu stávajících expozic. Návštěvníci se tak v blízké budoucnosti budou moci seznámit s dalšími druhy rostlin, které v dosavadních expozicích k vidění nebyly. Nově vznikající Expozice hajních a stínomilných rostlin mírného pásma je umístěna v lesním porostu v severní části areálu zahrady poblíž plánovaného vstupního areálu a hlavního vchodu do botanické zahrady. „Cílem expozice je představit veřejnosti botanické druhy a kultivary stínomilných trvalek, hajní cibulnaté a hlíznaté rostliny, liliovité a áronovité rostliny, zemní orchideje, dále lesní popínavé rostliny, kolekce kapradin a stálezelených dřevin. Citlivější druhy vyžadující ochranu proti přemokření soustředíme na kryté expoziční ploše speciálního skleníku v lesním porostu,“ říká Iveta Bulánková, kurátorka hajních rostlin Botanické zahrady
hl. m. Prahy.

Proměnou projde i stávající expozice věnovaná rostlinám oblasti Středomoří i expozice Severoamerická polopoušť. V severní části areálu botanické zahrady je plánováno rozšíření vodních ploch a prvků o hluboce zařízlý kaňon s řekou a vodopádem vybudovaný v současné přirozené erozní rýze v expozici prérie. „Na hraně kaňonu by měla vzniknout stavba odkazující na historické indiánské pueblo, která bude sloužit jako zázemí pro návštěvníky. Ti zde naleznou toalety a plochy určené k doprovodným výstavám a společenským akcím. Jedná se o členitou stavbu situovanou do tří nadzemních poschodí s terasovitými střechami. Z podzemního podlaží pak povede podzemní štola k zahloubenému sukulentnímu skleníku,“ dodává Václav Jůzko.