Špičkové barokní ansámbly na Lípě Musice

29. září 2014, 12:18
Špičkové barokní ansámbly na Lípě Musice

Na sklonku měsíce září se již potřinácté otevřely pomyslné brány Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, který je největší akcí svého druhu v regionu Libereckého a Ústeckého kraje s přesahem do saského příhraničí, aby přivítaly řadu uměleckých hvězd domácí i zahraniční hudební scény na šestnácti různých místech regionu. Programové menu festivalu nabdl známého tenoristu Štefana Margitu, ikonu německé klavírní školy Gerharda Oppitze, progresivního britského kytaristu a zpěváka Jona McCleeryho nebo festivalovou premiéru mobilního barokního divadla Florea Theatrum. A k tomu spoustu kvalitní komorní hudby, o kterou se mimo jiné postará i jedna z předních světových harfistek Jana Boušková, houslistka Lenka Torgersen nebo klavíristé Klánští.

Jednou z klíčových dramaturgických linií letošního ročníku je kromě oslav české hudby i prezentace předních tuzemských ansámblů profilovaných na dobovou interpretaci staré hudby. Hned druhý festivalový projekt představil barokní divadlo v mobilní podobě – Florea Theatrum se Scarlattiho Armidou v dobovém provedení. Nastudování tohoto titulu představila Musica Florea v čele s Markem Štrynclem. O svatováclavském víkendu v této linii pokračoval německý host Ensemble Musaicum, který společně s altistkou Markétou Cukrovou představil průřez tvorbou ženských skladatelek od 11. do 18. století.

Slavné barokní kantáty a moteta představí 9. října v Děčíně pražský barokní orchestr Collegium 1704, který je dnes prakticky synonymem pro kvalitní interpretaci barokní hudby konkurenceschopné i v zahraničí. Byl založen cembalistou a dirigentem Václavem Luksem v roce 2005 při příležitosti projektu BACH – PRAHA – 2005, jenž stál na počátku jejich pravidelné spolupráce s festivalem Pražské jaro. V historii ansámblu bylo výrazným mezníkem provedení Zelenkovy Missy votivy, která po uvedení v Praze a na francouzských festivalech v La Chaise-Dieu a Sablé v jejich interpretaci slaví dodnes úspěchy po celém světě. Těleso je rezidenčním souborem Svatováclavského hudebního festivalu v Ostravě a pravidelným hostem MHF Pražské jaro a festivalů ve Francii, Holandsku a Německu. Od podzimu 2008 se oba soubory pravidelně vrací do Drážďan, kde paralelně s Prahou probíhá koncertní cyklus Hudební most Praha — Drážďany navazující na bohaté kulturní tradice obou měst a vyzdvihující především osobnost zde působícího Jana Dismase Zelenky. Na svém kontě má těleso mnohonásobná tuzemská i zahraniční provedení oratoria La Resurrezione, opery Rinaldo či l’Olimpiade, úspěšné koncertní turné s Magdalenou Koženou či slibný koncertní cyklus Hvězdy barokní opery. Na festival Lípa Musica Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 tentokrát přiváží slavné barokní kantáty a moteta z dílen Bacha, Schütze a Bernharda. Koncert se uskuteční ve čtvrtek 9. října v jednom z festivalových center – městě Děčín. Koncert bude zaznamenáván ČRo-3 Vltava a vysílán v rámci Evropské vysílací unie.

Do přední trojice našich barokních těles se řadí i Ensemble Inégal řízeným Adamem Viktorou, který se na letošním ročníku festivalu představí hned dvakrát. Vystoupení tohoto ansámblu bude dalším z koncertů, které připomenou výroční odkaz české hudby, a současně půjde o druhý večer německé triády, jež se uskuteční v novém festivalovém prostoru v Schirgiswalde v sobotu 11. října. Na programu zazní Dvořákova Lužanská mše, kterou Dvořák zkomponoval na přání slavného mecenáše umění Josefa Hlávky pro příležitost vysvěcení kaple v jeho letním sídle v Lužanech. Interpretace mše pro sóla, sbor a varhany se ujme Ensemble Inégal  se svým dirigentem Adamem Viktorou a varhaníkem Vladimírem Roubalem. Tento ansámbl získal evropské renomé díky svým vysoce ceněným koncertům a CD nahrávkám a stal se synonymem pro objevy z odkazu geniálního českého barokního skladatele, Jana Dismase Zelenky. Jedná se však o všestranné hudební těleso, jehož interpretační záběr se pne od renezanční hudby až po hudbu současnou. Koncertuje na prestižních evropských festivalech, realizoval již 10 úspěšných CD ověnčených řadou významných ocenění (Diapason d´or, IRR Outstanding, Goldberg 5Stars aj.) a pořádá i vlastní koncertní cykly. S podobným programem rozšířeným o připomenutí odkazu H. I. F. Bibera se Ensemble Inégal představí i o den později ve skladatelově rodišti ve Stráži pod Ralskem.

Na řadu míst vyráží i letos festivalový autobus zdarma z České Lípy.  Vstupenky na koncerty je možné zakoupit on-line na www.lipamusica.cz nebo v předprodejní síti Ticketportal.