Špičková zvuková tvorba MUSICA NOVA – od 10. prosince na YOUTUBE

23. listopad 2021, 9:38

Ve dnech 20. - 21. 11. 2021 proběhl 30. ročník mezinárodní soutěže zvukové tvorby s účastí 76 skladeb autorů z 28 zemí 5 kontinentů.

Koncert vítězů studiové tvorby a live electronics je připraven od 10.12.2021 na Youtube kanálu MUSICA NOVA

Prezentace skladeb dalších finalistů a českých autorů proběhne do konce roku. K soutěži je přičleněn projekt České ucho pro nejmladší generaci

Soutěž patří k nejstarším ve své specializaci. Je svého druhu platformou pro prezentaci tvorby především vývojových pracovišť svého druhu, tj. zvukové tvorby s podporou technologiemi. Neupřednostňuje žádný styl, takže se jí účastní autoři s velmi rozmanitým přístupem – dnes většinou působící nejen ve volné tvorbě, ale i v oblasti multimédií, zvukových instalací, v aplikacích pro film, video, divadlo a počítačové hry. Většina z nich má za sebou řadu mimořádných ocenění a působišť na Institutech při Univerzitách specializovaných na tento typ tvorby včetně výzkumu působení zvuku.

sonav1etchaSoňa Vetchá. Foto: ©Společnost pro elektroakustickou hudbu

Hodnocení mezinárodní porotou proběhlo ve dnech 20-21.11.2021 online. V kategorii studiové tvorby zvítězil Belgičan TODOR TODOROFF se skladbou RESISTANCE inspirovanou odporem k totalitnímu politickému stylu (zde s využitím konkrétní inspirace románem Mistr a Markétka M. Bulgakova a písničkářkou Yankou Dyagileva). Čestná uznání získali Francouzka PAULINE PATIE PELICAUT z Univerzity v Montréalu s kompozicí BULLE D´AIR (Bublina vzduchu), která tlumočí pocit dušení se (zde symbolicky „narkózy“ u potápěčů) a Britka LOUISE ROSSITER, která dlouhodobě pracuje na skladbách inspirovaných kresbami lidského těla jako stroje německého lékaře Fritze Kahna (z r. 1926). Tentokráte zaujala skladbou IRIS KEY (Klíč Iris), inspirovanou diagnostikou lidského oka.

V kategorii live electronics získaly ocenění tři skladby, shodou okolností, pro violoncello live electronics. První místo obsadil Řek, žijící v USA KONSTANTINOS KARATHANASIS se skladbou inspirovanou řeckou mytologií MEDUSA IN SOMNO (Spící Medúza), čestná uznání obdrželi Portugalec JOAO PEDRO OLIVEIRA se skladbou SINGULARITY a Ital SIMONE CASTELLAN s kompozicí MOTE (Setkání).

V českém kole zvítězil MICHAL RATAJ se studiovou kompozicí SOUNDS FROM NOTHING (Zvuky odnikud), čestná uznání SOŇA VETCHÁ se skladbou WAVELENGTHS (Vlnové délky) a rezident v ČR z Hongkongu YUK BUK BARRY WAN se skladbou pro saxofon, housle a violoncello s elektronikou THE MISTY MORNING (Mlžné ráno). Dalšími finalisty se stali: ELWELL KRAMER z USA, FELIPE OTONDO z Chile, ADAM STANOVIC z Británie a Australan DANIEL BLINKHORN.

K soutěži je od r. 2014 přidružena také sekce pro nejmladší generaci ČESKÉ UCHO, v níž letos v první kategorii do 13 let byli oceněni třináctiletí JÁCHYM JÍROVEC se skladbou HOROR V ŽIVOTĚ a BEATA KLÍMOVÁ s kompozicí STRACH Z TEMNOTY a desetiletá ELLA KLÍMOVÁ se skladbou DUŠE VE VESMÍRU. V kategorii od 14 let zvítězil 14letý ALEXANDR PAZ se skladbou PODMOŘSKÁ HLUBINA, další pozice obsadili MARTIN SOUKUP se skladbou JEJICH SVĚT a 15letý MILAN TUČEK se skladbou DOOM ETERNAL. Letošní ročník byl jak v dospělé, tak dorostové části hodně tematicky ovlivněn situací ve světě. Na druhou stranu bylo České ucho bylo výstupy velmi kvalitní. Lektorem byl Jaroslav Raušer z Institutu moderní hudby, inspirátorkou koncepce je Lenka Dohnalová (SEAH).

MUSICA NOVA organizuje Společnost pro elektroakustickou hudbu (SEAH), záštitu poskytuje Česká hudební rada. Projekt je dlouhodobě podporován Ministerstvem kultury ČR a Magistrátem hl. m. Prahy.

www.musicanova.seah.cz

Foto v galerii: TODOR TODOROFF, TODOR TODOROFF, KONSTANTINOS KARATHANASIS, MICHAL RATAJ, SOŇA VETCHÁ ©Společnost pro elektroakustickou hudbu