Sara Mingardo odřekla Collegiu 1704 koncert, zastoupí ji Kanaďanka Karina Gauvin

29. srpen 2014, 11:08
Sara Mingardo odřekla Collegiu 1704 koncert, zastoupí ji Kanaďanka Karina Gauvin

Kvůli změně v operním angažmá musela svůj očekávaný listopadový koncert odřeknout altistka Sara Mingardo. Na koncertě, který se koná 18. listopadu v Rudolfinu, ji však zastoupí neméně věhlasná interpretka barokní hudby, žádaná kanadská sopranistka Karina Gauvin, kterou měli pořadatelé cyklu v „hledáčku“ již dlouho předtím.

Ještě před začátkem sezóny cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu, který 21. října zahájí koncertem Bejuna Mehty, nastala pro pořadatele nepříjemná situace. Kvůli změně v operním angažmá musela svůj očekávaný listopadový koncert odřeknout altistka Sara Mingardo. Na koncertě, který se koná 18. listopadu v Rudolfinu, ji však zastoupí neméně věhlasná interpretka barokní hudby, žádaná kanadská sopranistka Karina Gauvin, kterou měli pořadatelé cyklu v „hledáčku“ již dlouho předtím.

„Měli jsme štěstí v neštěstí. Tuto velice vytíženou umělkyni žijící v Kanadě se nám podařilo oslovit zrovna v období jejího operního angažmá v Théâtre des Champs Elysées v Paříži. Posluchači tak mají jedinečnou šanci uslyšet tuto legendu barokní opery v Čechách vůbec poprvé.“ říká k tomu Václav Luks, dirigent a umělecký vedoucí Collegia 1704, který je zároveň dramaturgem cyklu. Na programu koncertu, který společně se sólistkou připravili, zazní Vivaldiho moteto In furore iustissimae irae a árie z Händelových oper Alcina, Rodelinda a Rinaldo. Již zakoupené vstupenky na koncert zůstávají v platnosti. Se Sarou Mingardo pořadatelé už jednají o náhradním termínu koncertu v dalších sezónách.

A na co se ještě těšit?

Kritika přirovnává šťavnatost a bohatost výjimečného sopránu Kariny Gauvin k „tekutému zlatu“. Vedle barokní hudby se však tato všestranná sopranistka věnuje i hudbě 20. a 21. století – se stejnými úspěchy. Angažmá Kariny Gauvin zahrnují mezi jinými Carnegie Hall, Glyndebourne Festival, Bayerische Staatsoper, orchestry, jako jsou San Francisco Symphony, Chicago Symphony, New York Philharmonic, či Rotterdam Philharmonic, ze staré hudby pak Akademie Für Alte Musik Berlin, Tafelmusik Baroque Orchestra, Les Violons du Roy ad. Za svou kariéru spolupracovala s dirgenty Charlesem Dutoitem, Michaelem Tilsonem Thomasem, Sirem Rogerem Norringtonem, Kentem Naganem, Helmutem Rillingem a dalšími. Její rozsáhlá diskografie čítá na 30 titulů, ocenění Chamber Music America Award a několik ocenění Opus Prize. Za vystoupení na Boston Early Music Festival byla dvakrát nominována na ceny Grammy. Podívejte se na videoklip Kariny Gauvin s Händlovou árií Care Selve z opery Atalanta (http://youtu.be/E1cuAXYkSaU), či jednu z nejslavnějších barokních árií: Lascia chi'o pianga z Händelova Rinalda (http://youtu.be/ZsF1w25mWhw).

V koncertním cyklu Collegia 1704 s novým názvem – Collegium 1704 v Rudolfinu vystoupí vedle Kariny Gauvin další mimořádné pěvecké osobnosti. Cyklus 21. října zahájí koncertem jednoho z nejuznávanějších kontratenoristů současnosti Bejuna Mehty. Poprvé pak bude v rámci tohoto cyklu představen šarm francouzské barokní hudby v podání první dámy francouzského baroka Sandrine Piau (28. dubna
2015), který cyklus na jaře 2015 uzavře. Novinkou je série tří koncertů, které jsou vyhrazeny trojhvězdí slavnostních mší: české premiéře Zelenkovy Missy Divi Xaveriiv kontrapunktu s Bachovým Magnificat (15. a 16. prosince 2014), Mozartově Mši c moll (24. února 2015) a především Bachově Mši h moll (30. a 31. března 2015),jejímž provedením Collegium 1704 na jaře 2015 symbolicky připomene 10. výročí svého vzniku.

Koncerty nadcházející sezóny vyvolávají značný zájem publika – prodej výhodných abonentních vstupenek (v prodeji u České filharmonie) od předešlé sezóny narostl o 50%. Jednotlivé vstupenky jsou k dispozici v sítích Ticketportal, Bohemia Ticket a u České filharmonie v Rudolfinu.

VSTUPENKY

Přenosné abonentní vstupenky (30 % sleva z ceny jednotlivých vstupenek) na šest koncertů cyklu Collegium 1704 v Rudolfinu jsou dostupné v pokladně České filharmonie v Rudolfinu (www.ceskafilharmonie.cz, po — pá 10.00 — 18.00 h).

Jednotlivé vstupenky v cenách 200–950 Kč (140–665 Kč snížené pro seniory, studenty ad.) jsou k dispozici v sítích Ticketportal (www.ticketportal.cz), Bohemia Ticket (www.bohemiaticket.cz) a u České filharmonie v Rudolfinu (www.ceskafilharmonie.cz).

Při zakoupení vstupenek na tři až pět koncertů najednou je poskytována 20 % sleva. Děti do 15 let, studenti, senioři (60 let a více), držitelé průkazu ZTP a ZTP/P platí o 30 % snížené vstupné.

AKTUALITY

Collegium 1704 během léta účinkuje na prestižních mezinárodních hudebních festivalech. Poprvé vůbec vystoupil soubor v Lotyšsku: v rámci Early Music Festivalu v Rize, evropském městě kultury 2014. Teprve před pár dny se Collegium 1704 vrátilo z Varšavy, kde sklidilo úspěch s díly ranně romantického repertoáru v podání sopranistky Raffaelly Milanesi na jednom z nejprestižnějších festivalů v Polsku – Festival Chopin and his Europe.

Na dva koncerty se Collegium 1704 do Polska ještě vrátí v září: a to na slavný festival Wratislavia Cantans. Velkou poctou je pozvání k residenčnímu pobytu od pořadatelů festivalu Oude Muziek Utrecht, jednoho z nejprestižnějších festivalů staré hudby na světě. Collegium 1704 zde na přelomu srpna a září vystoupí hned na třech různých koncertech dramaturgicky navázaných na Čechy. Koncerty natáčí holandská televize a rozhlas a je to vůbec poprvé, je český soubor rezidenčním umělcem na takto významném festivalu.

Na podzim se do Stavovského divadla 3., 11. a 16. října vrátí barokní opera Olimpiade, vrcholné dílo Josefa Myslivečka. Olimpiade na jevišti Stavovského divadla v novodobé premiéře zazněla v květnu 2013 ve své původní podobě po 234 letech od poslední reprízy, která se odehrála v roce 1778 v Teatro San Carlo v Neapoli. Inscenacev režii Ursel Herrmannové a pod vedením Václava Lukse, byla nominována na prestižní The International Opera Awards v kategorii „znovuobjevená tvorba“.

2.10.2021, 19:30 – 20:00
Pražské Rudolfinum se rozezní 2. října filmovou hudbou z pera výjimečného skladatele Jamese Hornera.  více
12.10.2021, 19:30 – 21:30
Jubilejní 30. ročník koncertního cyklu Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté odstartuje 12. října slavnostním koncertem... více
2.11.2021, 19:00 – 21:00
26. Mezinárodní festival jazzového piana - sólové recitály více
10.11.2021, 19:00 – 21:00
26. Mezinárodní festival jazzového piana - sólové recitály více
7.3.2022, 19:30 – 21:30
V pondělí 7. března 2022 vystoupí v Praze v prologu  Mezinárodního festivalu jazzového piana – sólo recitály... více