Sádra. Hitchcock. Vražda. Do kin míří Okno do dvora

9. leden 2015, 12:44
Sádra. Hitchcock. Vražda. Do kin míří Okno do dvora

Čtyři nominace na Oscara, Grace Kellyová a James Stewart, pocity napětí do poslední chvíle. Do kin míří jedno z předních filmových děl Alfreda Hitchcocka Okno do dvora.

Okno do dvora vytvořil režisér Alfréd Hitchcock v 50. letech, tedy v období, které je považováno za vrchol jeho tvorby. Snímek je inspirován povídkou autora kriminálních románů Cornella Woolriche „Musela to být vražda“. Scénář spolu s Hitchcockem vytvořil John Michael Hayes, přičemž původní povídku rozšířili o milostný příběh. Film do českých kin uvádí Asociace českých filmových klubů (AČFK) distribuční premiérou 22. ledna ve 20:30 hodin v kině Světozor. Premiéra ve stylu 50. let zároveň zahajuje Projekt 100 v roce 2015, díky němuž se tento velký film dostává opět na velké plátno.

Hlavní hrdina L. B. Jeffries (James Stewart) si při focení automobilových závodů zlomí nohu, a proto je šest týdnů ve svém bytě s nohou v sádře upoután na invalidním vozíku. V nezvyklé situaci se Jeff rozhodne pro netypickou zábavu, sledování svých sousedů. Pohledem z okna na dvorek si krátí čas a sleduje, co se v jednotlivých oknech odehrává. Nudné chvíle v letních vedrech mu zpestřují návštěvy elegantní snoubenky Lisy (Grace Kellyová) a zdravotní sestry Stelly (Thelma Ritterová). Jeff jednou nabyde podezření, že u sousedů Thorwaldových není něco v pořádku. Nemocná paní Thorwaldová z bytu zmizela, aniž by ji viděl odcházet, a pan Thorwald vynášel několikrát za noc něco v kufru. Král napětí rozuzlení příběhu sdělí až v samotném závěru.

Okno do dvora bylo nominováno na čtyři Oscary (režie, scénář, barevná kamera, zvuk - Loren L. Ryder), divácky i kriticky bylo neobyčejné úspěšné a roku 1997 bylo zařazeno jako „kulturně, historicky či esteticky významné dílo“ do Národního filmového registru Spojených států. Snímek byl od té doby mnohokrát citován a stal se inspirací pro řadu dalších snímků – např. Silniční hry (Road Games, 1981), Dvojník (Body Double, 1984), Někdo se dívá (Sliver, 1993) či Disturbia (2007). Přímého remaku se dočkal v televizi v roce 1998, kdy se hlavní role zhostil po nehodě paralyzovaný Christopher Reeve.

Sám Alfréd Hitchcock jednou řekl, že: „Film je dobrý tehdy, stojí-li za vstupenky, večeři a poplatek za hlídání dětí.“ Okno do dvora je snímkem, pro který se vyplatí udělat všechny tři věci.  „Jedná se o jeden z vrcholů filmové tvorby Alfreda Hitchcocka. Je stejně strhující cestou za odhalením vraždy jako mistrovskou studií voyeurismu, který s hlavním hrdinou sdílí každý z fascinovaných diváků. Okno do dvora je představením, které nás okem kamery staví na roveň jeho protagonisty, Jeffa Jeffriese,“ shrnula kvality snímku Iva Hejlíčková, programová ředitelka. Od 1. 9. proběhne tato kolekce filmů formou přehlídek ve vybraných filmových klubech včetně školních projekcí.

Oficiální stránky Asociace českých filmových klubů: www.acfk.cz