Pražští puštíci pomáhají v Rakousku

29. leden 2014, 9:32
Pražští puštíci pomáhají v Rakousku

Dva samci největší české sovy zamířili ze Zoo Praha do Rakouska. Jejich úkolem je zachránit tamější divokou populaci, která skomírá. V minulosti se pražské odchovy puštíků bělavých vypouštěly do přírody Šumavy.

Dvojice mladých samců cestovala do rakouské záchranné stanice Richard Faust Centre v Haringsee minulý týden. Okamžitě po příjezdu obydlil každý ze samců vlastní voliéru.

„Naši samci jsou geneticky velmi cenní, a tak se rakouští kolegové rozhodli ponechat si je pro chov a do volnosti vypouštět jejich mláďata,“ vysvětluje kurátor ptáků Antonín Vaidl. Jeden ze samců získal partnerku z divočiny Slovinska, samice druhého pochází z přírody Rakouska.

Potomkové pražských puštíků by měli pomoci vytvořit most mezi jednotlivými populacemi karpatského poddruhu puštíka bělavého. Zejména populace v Rakousku je v současnosti silně fragmentovaná.

Vaidl a jeho tým nabídli dvojici sov do Rakouska po letech úspěšných vysazování pražských mláďat na Šumavě.  Tam v současnosti žije zhruba dvacet párů této mimořádné sovy.

Chovný pár zasedl krátce po transportu mláďat do Rakouska opět hnízdit. Díky odchovaným mláďatům bude Zoo Praha puštíky bělavé podporovat i nadále. Do přírody přitom vrací také další české sovy, sýčky obecné nebo sovy pálené.

Foto:Mláďata puštíků bělavých obohatila v minulosti populaci na Šumavě. Foto: Ivan Dudáček
Antonín Vaidl předává dva samce puštíka bělavého rakouským kolegům. Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

28.9.2021, 10:00 – 16:00
Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Velkolepé oslavy začnou již v dopoledních... více