Pět důvodů, proč mít kapesní nůž vždy po ruce

15. srpen 2024, 10:20

Kapesní nože jsou neuvěřitelně univerzální a vejdou se do každé kapsy či batůžku – kdo nezná klasický zavírací nůž nebo legendární švýcarák, jako by nebyl. Pojďme se podívat, kde všude kapesní nůž využijete.

nuz

1. Bez nože na houby nechoďte

Když se vydáte na houby, speciální houbařský nůž vám usnadní práci. Díky zakulacenému ostří snadno očistíte své nálezy z lesa, a i ten nejkulatější klobouček nebude problém. Houbařské nože mají často štěteček na očištění jehličí a hlíny nebo karabinku, kterou si nůž připnete k opasku.

2. Švýcarský nůž je ideální parťák do přírody

Na výlety a túry je švýcarský nůž nepostradatelný. Přeřízne větev, ustřihne lano nebo náplast na puchýře od nových bot. Navíc si s ním nakrájíte špekáček nebo rozkrojíte chleba na svačinu. Podívejte se např. sem a vyberte si svůj švýcarák podle svých preferencí.

3. Na lov vyrazte jedině s loveckým nožem

Když vyrážíte na lov, potřebujete lovecký nůž. Tento typ nože je ideální na vyvrhnutí nebo usmrcení zvěře, je navržený pro bodání a řezání. Typickým znakem je prohnutá čepel a ostří pouze na jedné straně.

4. Kapesní nůž je základní výbava na chalupě

Máte malou kuchyňku na chatě? Pak by v ní neměl chybět klasický zavírací nůž nebo švýcarák. S nimi pohodlně připravíte oběd i svačinu, a díky vývrtce na víno si můžete užít i romantický večer. A v případě, že na chalupě vyrazíte do lesa na houby, tak malý zavírací nožík vezmete jednoduše s sebou. Velkou nabídku různých druhů kapesních nožů najdete v tomto e-shopu.

5. Campingový nůž nabízí vše potřebné

Plánujete dovolenou v kempu? K nepromokavým botám, repelentu a vařiči přibalte i campingový nůž. Bývá součástí praktické sady se lžící, vidličkou a otvírákem, takže máte vše, co potřebujete pro pobyt v přírodě a kempu.

 nuz 02

A na závěr pár zajímavostí o švýcarských nožích:

Věděli jste, že švýcarák byl prvním nožem, který měl nástroje na obou stranách? Šroubováky a pilníky už některé nože obsahovaly, ale vždy se otevíraly pouze z jedné strany. Šroubovák se do švýcarského nože dostal na konci 19. století a hodil se švýcarským vojákům pro údržbu jejich nových pušek. Název „Swiss army knife“ dali noži Američané za druhé světové války, protože jeho původní název „Schweizer Offiziers und Sportmesser“ byl příliš komplikovaný.