Nový seriál „Život na Šumavě“ pozitivní sonda do života místních lidí

13. květen 2020, 10:41
Nový seriál „Život na Šumavě“ pozitivní sonda do života místních lidí

Sedmidílný populárně-naučný dokumentární seriál Život na Šumavě mapuje život obyvatel v sedmi šumavských městech a obcích. Dokument hledá odpovědi na otázky, jaké jsou důvody, osobní motivace a kde se bere neutuchající touha k životu na Šumavě.

V roli průvodce Šumavou i seriálem se představí Daniel Rous a místní reálie popisuje svým sametovým hlasem Jitka Ježková. První díl nového dokumentárního seriálu Život na Šumavě uvede na svém webu v neděli 17.5. v 11:30 hod TelevizeSeznam.cz.

V hlavní roli seriálu se kromě obcí a měst jakými jsou Kašperské Hory, Rejštejn, Srní, Prášily, Hartmanice, Železná Ruda a Čachrov představí především jejich sedmadvacet trvalých i přechodných obyvatel, kteří popisují své důvody usazení, žití a podnikání na Šumavě.

Výběr byl čistě náhodný a tvůrci seriálu zpovídali jak místní rodáky, tak i zajímavé osobnosti společenského života nejen na Šumavě. Mezi hosty seriálu se tak objeví režisér Jaroslav Soukup, olympionik Martin Jakš, ředitel Národního parku a CHKO Šumava Pavel Hubený, výtvarnice Vladimíra Tesařová, ředitel Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR pan Aleš Špičák či hajný z Rokyty pan Oldřich Coufal. Všechny spojuje jediné – láska k přírodě a Šumavě.

Každý díl seriálu je věnován jedné z obcí či měst a základní osou seriálu jsou rozhovory s jednotlivými hosty s tematickým zaměřením na přírodní zajímavosti, geologii, život v obci, turistické cíle a místní produkt. Seriál tak nabídne divákům unikátní pohled do nejrůznějších oblastí života na Šumavě s poutavým komentářem faktů a místních reálií. Tvůrci seriálu si kladou za cíl pozitivní formou vyprávět mnohdy dobrodružné příběhy současného života v této unikátní přírodní oblasti.

Seriál natočila místní šumavská produkce CreativeContent s komorním štábem v režii Jana Šmatery v září 2019 během 21 dnů.

Režisér dokumentu Jan Šmatera k seriálu řekl: „Před více než deseti lety jsem řešil otázku jako mnoho lidí kolem mě, kde je to pravé místo pro život. Rozhodnutí tehdy nebylo jednoduché, ale Šumava mi dala jasnou odpověď. Seriál „Život na Šumavě“ je krom zajímavých výpovědí i faktem, že otevřené oči v tomto směru nemám sám.“

O vzniku projektu

Nositelem tohoto projektu je Český svaz ochránců přírody Rejštejn, pobočný spolek, který vznikl v roce 2012 jako místní organizace ochránců přírody v regionu NP Šumava a CHKO Šumava. Významným projektem spolku je založení a rozvoj geoparku Královská Šumava, který se řadí do skupiny 11 českých geoparků a své aktivity společně s partnery realizuje na území uvedených šumavských obcí a měst.

Předseda spolku Ing. František Krejčí k natočení seriálu řekl: „Na Šumavě jsem se narodil a po letech života ve velkých městech jsem se vrátil před pěti lety zpět. Natočili jsme seriál o našem životě v obcích obklopených chráněnou přírodou, jejíž hodnota v současné době velmi stoupá. Lidé tady se po staletí učí žít v souladu s okolní přírodou a v současné době se učí žít i v oblasti doslova obležené turisty. Velkým překvapením pro mě byla otevřenost a pozitivní přístup lidí, se kterými se rozhovory natáčeli – znamená to, že je tu hodně lidí, kterým na osudu míst, kde žijí, velmi záleží.“

Seriál vznikl za podpory Státního fondu životního prostředí ČR, v rámci Národního programu Obce v národních parcích.

 

Režie: Jan Šmatera

Scénář: Markéta Zbořilová & Jan Šmatera

Odborný poradce: František Krejčí

Kamera: Josef Tikvart

Asistent kamery: Kryštof David

Zvuk: Tomáš Bauer

Střih: Honza Hyťha

Postprodukce: LittleBIGstudio

Produkce: Markéta Zbořilová

Hrají: Daniel Rous

Komentář čtou: Jitka Ježková & Daniel Rous

Premiéra: 17.5.2020. 11.30 na webu Televizeseznam.cz

 

Web a trailer k seriálu: www.zivotnasumave.cz