Nemesis & Filmařův dům - Filmové novinky z letošního festivalu Karlovy Vary a MFDF Ji.hlava online na DAFilms

29. listopad 2021, 23:59
Nemesis & Filmařův dům - Filmové novinky z letošního festivalu Karlovy Vary a MFDF Ji.hlava online na DAFilms

Téměř dva roky trvající pandemie dala vzniknout novému typu filmů, které svou formou reagují na omezený pohyb a možnosti natáčení. Filmaři natáčí mezi čtyřmi stěnami svých bytů, vystavují kamery okolnímu světu ze svých balkónů a oken.

Již v roce 2011 natočil švýcarský režisér Thomas Imbach film Den se děje, který vznikl kompletně natáčením z okna jeho bytu. V jeho nejnovějším filmu Nemesis, který byl v české premiéře uveden na letošním festivalu Karlovy Vary, se k této technice vrátil. Film však dokončil v dubnu 2020, již se zkušeností právě probíhajícího lockdownu. V Nemesis sleduje postupný zánik železniční stanice v Curychu, na jejímž místě vzniká věznice a policejní stanice. Za pomocí hudby a osobního komentáře tak vypráví o historii, která mizí přímo před našima očima.
 
V sekci Souhvězdí představil potom festival MFDF Ji.hlava nejnovější snímek Filmařův dům režiséra Marka Isaacse. Zkušený britský režisér v něm reaguje na současný stav dokumentárního filmu, jehož zadavatelé ze stran televizí často vybízí autory k hledání skandálních témat. Celý svůj film proto natočil ve svém domě pouze s aktéry, kteří do něj v daný moment právě vstoupí.