Načeva s Jaroslavem Duškem podporují lesní školku, zahrají na benefičním festivalu

29. říjen 2014, 13:40
Načeva s Jaroslavem Duškem podporují lesní školku, zahrají na benefičním festivalu

Hudebně divadelní festival pořádaný komunitní lesní školkou a školkou ZeMě má dva hlavní cíle: získat prostředky ke koupi jurty a zároveň podpořit činnost Asociaci lesních mateřských škol, jejiž fungování je v současné době ohroženo na základě navrhovaného zákona o dětských skupinách.

Svým vystoupením se rozhodli naše cíle podpořit:

Jaroslav Dušek, Monika Načeva, Divadlo Sklep, Jiří Suchý, Dagmar Andrtová - Voňková, Petr Nikl a další

Z řad odborné veřejnosti:

PhDr. Tereza Vošáhlíková, zakladatelka asociace lesních mateškých škol
Judita Kapicová, asociace domácího vzdělávání

Zakladatelé spolku ZeMě se snaží prošlapávat novou cestu k smysluplné výchově dětí v přímém kontaktu s přírodou a jsou živým příkladem toho, že změna je možná, když ji sami započneme. V roce 2009 založili jednu z prvních lesních školek v Čechách, v roce 2012 jednu z prvních komunitních škol. Dnes poskytují zázemí víc než 60 dětem od 3 do 10 let a jejich rodinám.

Mgr. Jana Knotková, psycholog, průvodkyně dětí lesní školy Země, koordinátorka průvodců: „Nikdy by mne nenapadlo, že půjdeme s mými dětmi touto novou neprošlapanou cestou. Zpočátku jsem bojovala s různými strachy, ale s tím, jak se děti otvíraly a rozvíjely úplně nad má očekávání, roztávaly mnohé ledy v mém myšlení a cítění. Dnes už si vzdělávání svých dětí nedokážu představit jinak.”
PhDr. Ondřej Hausenblas, pedagog na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy: „O tom, jakou cestu vzdělávání a vychovávání vybrat pro své dítě, vědí nejvíc rodiče.“

Ashley Jones, filmový producent, USA: „Nechme děti zase lézt na stromy. Pocítí přitom sebedůvěru a touhu vyšplhat výše a výše, až se jednoho dne dostanou až do koruny. Když se naučí vylézt na strom, naučí se cokoliv... Když jim budeme pořád vnucovat, že se mohou zranit, tak se nikdy nikam nedostanou.“

Za poslední čtvrt století se o devět hodin týdně, tedy o polovinu, snížila doba, kterou mají děti na volnou hru, přičemž venku si dnes hraje jen každé čtvrté dítě. Ve stejném časovém rámci dochází k rapidnímu nárůstu poruch chování a soustředění, obezity, mentálních problémů

Výzkumy potvrdily, že děti pohybující se ve členitějších prostředích, mají mnohem lépe vyvinutou motoriku a schopnost logického úsudku i rychlého rozhodování. Výuka v lesních školkách a školách probíhá venku za každého počasí a k hraní a poznávání mají děti k dispozici celý svět kolem, jeden druhého a své průvodce. Důraz je kladen na rozvoj dovedností dětí v přímém kontaktu s přírodou a samotným životem.

Navštivte Festival ZEMĚ, Z TEBE, Z NEBE, pořádaný dne 13. listopadu 2014 od 14:30 do 22:30 hod. v historických sálech Novoměstské radnice na Praze 2.