Muzeum města Prahy vydává publikaci MĚSTO JAKO PŘÍZRAK / Pražské inspirace Jaroslava Foglara

6. duben 2022, 22:00
Muzeum města Prahy vydává publikaci MĚSTO JAKO PŘÍZRAK / Pražské inspirace Jaroslava Foglara

Muzeum města Prahy vydalo k výstavě MĚSTO JAKO PŘÍZRAK / Pražské inspirace Jaroslava Foglara stejnojmennou publikaci, jejímiž autory jsou Petr Kotek a Pavla Státníková ve spolupráci s Tomášem Vučkou.

„Fenomén Foglar“ provází již několik generací čtenářů. Foglarovky a jejich hrdinové se staly pro mnohé z nich přímo kultovní záležitostí. Muzeum města Prahy připomíná autora i jeho dílo právě probíhající výstavou v domě U Zlatého prstenu, která akcentuje motivy prolínání světa dospívajících kluků s fascinujícím světem MĚSTA, v jehož ulicích se odehrávají chlapecké příhody a příběhy.
 
S výjimkou krátkých epizod v útlém dětství žil a pracoval Jaroslav Foglar v Praze. Dychtivě nasával atmosféru míst, kde bydlel i kde pracoval či se setkával s členy oddílu, a tu poté transformoval do tajuplných měst svých románů. Výstava i kniha předkládá městské inspirace a motivy Foglarovy tvorby v souvislosti a v kontextu s tehdejším prostředím Prahy. 
 
Foglar povýšil zdánlivě všední městské kulisy v mystikou a tajemstvími prostoupený labyrint, propojující mnoho časových vrstev, žijící svým vlastním životem, fascinující a lákající k průnikům a zkoumání. Takový obraz MĚSTA se před čtenářem otevírá v mnoha autorových románech, nejvýrazněji ale v nejslavnější stínadelské trilogii, která motivovala k pátrání po výchozích motivech a lokacích knihy již celé generace čtenářů.
 
Nová publikace reflektuje výstavu ve svém obsahu i členění. Temnou, scénograficky a iluzivně řešenou historickou část, instalovanou ve sklepních prostorách domu U Zlatého prstenu, i tu světlou, představenou v nadzemní části, kde vznikla galerie obrazů s pražskými motivy, připomínající neopakovatelnou atmosféru Prahy první poloviny 20. století.
 
Knihu je možné zakoupit na e-shopu muzea: zde nebo v muzejní prodejně v domě U Zlatého prstenu.